Solný důl Wieliczka - Polské maledivy

Pokud hledáte nezapomenutelnou dovolenou plnou historie, architektury a jedinečných zážitků, nezapomeňte zařadit Solný důl Wieliczka na seznam svých cestovních destinací

Objevte tajemství podzemního světa v Solném dole Wieliczka

Pokud hledáte nezapomenutelnou dovolenou plnou historie, architektury a jedinečných zážitků, nezapomeňte zařadit Solný důl Wieliczka na seznam svých cestovních destinací. Tento ohromující solný důl, nacházející se nedaleko Krakova v Polsku, je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších solných dolů na světě. Pozor prohlídka je náročná trvá 2-3hodiny, jste ve hloubce přes 150m a teplota je kolem 18 stupňů!

Vstupenky

Ceny vstupenek jsou různé, záleží co všechno chcete vidět. Můžete vybírat mezi turistickou a hornickou stezkou. Ceny se pohybují od 68 do 88 zlotých (400 – 500 Kč)

Vstupenky doporučuji zakoupit online zde. Vstupenky lze zakoupit i na místě, v pokladnách dolu, v závislosti na dostupnosti. Pamatujte však, že v takovém případě může být čekací doba na vstup do dolu delší, protože v čas vaší návštěvy může být prohlídka vyprodaná.

Otvírací doba

Kde parkovat?

Parkovičtě „Tężnia“
49.984659288360376, 20.05291831342518
wjazd od ulicy Dembowskiego 22.
Parkoviště „Daniłowicz“
49.98268970827618, 20.056340812031422
wjazd od ulicy Daniłowicza 10.

Fotogalerie

Video

Mapa

Solný důl je necelých 15km od města Krakov, takže můžeš návštěvu spojit s koupáním v Zakrzówku a cestou domů navštívit Polské maledivy.

Historie a UNESCO

Solný důl Wieliczka má dlouhou historii, která sahá až do 13. století. Během více než 700 let byl důl aktivně těžen a jeho solné ložisko poskytovalo cenný solný zdroj. Dnes je Wieliczka zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO, což svědčí o jeho výjimečnosti a historickém významu.

Prozkoumání podzemí

Při návštěvě Solného dolu Wieliczka se návštěvníci ponoří do fascinujícího podzemního světa plného chodeb, kaplí a komnat vytesaných do solné skály. Procházka touto podzemní krajinou je nejen dobrodružstvím, ale také cestou časem, která odhaluje tajemství a příběhy těžby soli v minulých staletích.

Architektonické skvosty

Solný důl Wieliczka není pouze místem těžby soli, ale také unikátním uměleckým dílem. Návštěvníci se mohou obdivovat impozantním sochám, reliéfům a dokonce i kaplím vytesaným z solné skály. Nejznámější je Kaple sv. Kingy, která je považována za jedno z nejkrásnějších solných uměleckých děl na světě.

Informace z wikipedie

Důl je 327 m hluboký. Celková délka chodeb dosahuje 245 km, přičemž veřejnosti jsou zpřístupněna přibližně 2 % z celkové délky chodeb. Všechny chodby se rozprostírají celkem na devíti úrovních, které jsou propojeny velkými komorami, speciálními tunely či šachtami a výtahy. V současnosti je solné ložisko Wieliczka asi 10 km dlouhé, 600–1500 m široké a od 50 do cca 357 m vysoké – silné

Historie

Solný důl Wieliczka (polsky Kopalnia soli Wieliczka) se nachází pod městem Wieliczka poblíž Krakova v Malopolském vojvodství. Důl náleží do západní části podkarpatských solných ložisek, jejichž stáří se odhaduje na cca 15 milionů let. Ložisko vzniklo v období miocénu, v bádenském věku, při zániku miocenního moře, které se stalo uzavřeným mořem s vysokým stupněm salinity.

Důl byl v provozu nepřetržitě od 13. století až do 30. června 1996.[2] K ukončení průmyslové těžby soli došlo z několika důvodů. Především to byly a jsou nízké světové ceny soli získávané z mořské vody jejím odpařováním a čištěním, vážný, přímo katastrofický průnik sladké vody do prostoru dolu v r. 1992, uchování historického významu dolu Wieliczka pro další generace a také vlastní vysoké náklady na zabezpečení dolu a těžbu soli. Důl patří k nejstarším světovým solným dolům vůbec (úplně nejstarší šachta byla otevřena v r. 1248 v nedalekém dole Bochnia) a je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Z devátého podzemního patra dolu, v hloubce 327 m, se z bezpečnostních důvodů – udržování stálé hladiny solanky v dolu a zabránění zaplavení dolu – neustále odčerpává solanka. Ze té se na povrchu v solivaru získává ročně cca 10–16 tis. tun soli.

Solný důl Wieliczka

 • Solný důl Wieliczka vstupenky
 • Wieliczka (česky průvodce)
 • Solný důl Wieliczka otevírací doba
 • Solný důl Wieliczka recenze
 • Solný důl Kraków
 • Wieliczka vstupné
 • Solný důl Wieliczka parkování
 • Solný důl Wieliczka Fotogalerie
 • Lidé také hledají
 • Solný důl Bochnia
 • Wawel Castle
 • Castle Saltworks ‑ Saltworks…
 • Auschwitz

Komentáře

Chcete pomoci naplánovat výlet nebo koupit ubytování? Napište mi mail (vita@polske-maledivy.cz) pomůžu Vám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Před přidáním dotazu se prosím podívejte jestli už nebyl někde v diskuzi zodpovězen, díky.

Chystáš se autem do Chorvatska? Podívej se na volné ubytování

Vila Ivica

Vila Ivica

Omiš, Chorvatsko
15.6.-22.6.2024
Večeře
7 665 Kč

Doprava: Vlastní

Apartmány Medena

Apartmány Medena

Trogir, Chorvatsko
7.7.-15.7.2024
Plná penze
39 216 Kč

Doprava: Vlastní

Aminess Liburna

Aminess Liburna

Korčula, Chorvatsko
17.7.-21.7.2024
Polopenze
12 623 Kč

Doprava: Vlastní

Další tipy na výlet

Nejnovější komentáře

Další tipy na výlety

Polské Chorvatsko

Polské Chorvatsko

Pokud miluješ koupaliště nebo rybaření neměl by sis tohle místo nechat ujít!

Poloostrov Hel Polsko (Helská kosa)

Poloostrov Hel Polsko (Helská kosa)

Polské město na poloostrově u Baltského moře.

Kraków (Krakov)

Kraków (Krakov)

V Krakově si nesmíš nechat ujít zámek Wawel, židovskou čtvrť nebo náměstí.

Ruina hradu Mirów

Ruina hradu Mirów

Zámek v Mirówě je součástí známé Stezky Orlích hnízd, která je jednou z nejvýznamnějších turistických tras v Polsku.

Kostel Wang – dřevěný kostel v Krkonoších

Kostel Wang – dřevěný kostel v Krkonoších

Navštivte norský kostel z 12 století na polské straně Krkonoš.

Designer outlet Sosnowiec – Outlet Polsko

Designer outlet Sosnowiec – Outlet Polsko

Styl nákupního centra je úplně jiný než mají jiné nákupáky. Navšvit Designer outlet Sosnowiec kousek od Ostravy.

Aquapark Tychy

Aquapark Tychy

Aquapark Tychý se nachází jen 24km od města Katowice a můžeš ho navštívit cestou na Polské maledivy.

Solný důl Wieliczka

Solný důl Wieliczka

Pokud hledáte nezapomenutelnou dovolenou plnou historie, architektury a jedinečných zážitků, nezapomeňte zařadit Solný důl Wieliczka na seznam svých cestovních destinací

Baltské moře

Baltské moře

Baltské moře si nesmí nechat ujít žádný čech žijící v pohraničí. Nejde o koupání v moři, ale o levnou a pohodovou dovolenou pár hodin autem s hromadou zážitků a krásných míst.

Dream park Ochaby

Dream park Ochaby

Lanový park, autodrom, dinopark, 6D kino, opičí drahá a spoustu dalších super atrakcí za pár korun kousek od hranic s Českem.

Polské maledivy - Park Gródek

Nejnovější komentáře

Polské Maledivy (Polskie Malediwy) vs Maledivy pro Vás píše Víťa (vita@polske-maledivy.cz). Oficiální web města Jaworzno: https://www.jaworzno.pl/ // Webdesign: Poradnyweb.cz