Katovice Polsko (Katowice) - atrakce, co vidět?

Hlavní město Slezského vojvodství a součást Hornoslezské průmyslové oblasti

Katowice

Katowice je město nacházející se v jižním Polsku. Je hlavním městem Slezského vojvodství a je součástí Hornoslezské průmyslové oblasti. Město leží asi 70 kilometrů severozápadně od Krakova a je jedním z největších průmyslových center v Polsku.

Katowice je známé svou historií v těžbě uhlí a průmyslu. V minulosti hrálo důležitou roli při rozvoji polského hutnictví a těžby uhlí. Dnes se však město transformuje na moderní kulturní a obchodní centrum.

Město nabízí několik zajímavých turistických atrakcí. Mezi nejznámější patří moderní koncertní hala Spodek, která je symbolem města. Dalšími zajímavými místy jsou například katowické Náměstí Svobody (Plac Wolności), kde se nachází historické budovy a památky, nebo Mariánský kostel (Kościół Mariacki) s výškovou vyhlídkou, která nabízí panoramatický výhled na město.

Katowice také hostí různé kulturní a umělecké události. Jedním z nejznámějších je mezinárodní festival Tauron Nowa Muzyka, který se zaměřuje na elektronickou hudbu a inovativní umělecké projekty. Město má také několik muzeí a galerií, které nabízejí pohled do regionální historie a umění.

V oblasti stravování můžete v Katowicích ochutnat tradiční slezskou kuchyni, která je bohatá na pokrmy z masa, brambor a zelí. Existuje také mnoho restaurací, kde si můžete vychutnat mezinárodní kuchyně.

Katowice jsou také důležitým dopravním uzlem. Mají dobrou dostupnost díky vlastnímu mezinárodnímu letišti, které slouží jako vstupní brána do regionu Slezska. Město má také dobrou železniční a silniční infrastrukturu, která umožňuje snadné spojení s ostatními částmi Polska i sousedními zeměmi.

Celkově lze říci, že Katowice jsou moderním městem s bohatou průmyslovou minulostí, které se v současnosti rozvíjí jako kulturní a obchodní centrum. Nabízí turistům zajímavá místa k prozkoumání, kulturní události a dobré možnosti stravování.

Webkamera Katowice

Ubytování Katovice

Booking.com

Video

Mapa Katovic

Jak se do Katowic dostat?

Autem psát nebudu to je hračka, sedni do auta a zapni navigaci. Z Ostravy jsi v Katowicích autem za hodinu. Pokud máš rád autobus, můžeš vyrazit Flixbusem. Cesta z Ostravy autobusem zabere 1 hodinu a 15 minut a výjde tě na nějakých 270 Kč. Další možností je vlak, cesta tam přes české dráhy výjde na 221Kč.

Co dělat v Katowicích? Katovické památky

Spodek: Toto multifunkční sportovní a kulturní zařízení je ikonickým symbolem Katovic. Má charakteristickou kopulovitou střechu a je často využíváno pro koncerty, sportovní akce a výstavy.

Národní památník hornictví v Katovicích: Tento památník představuje důležitou část historie regionu, která byla dlouho spojena s těžbou uhlí. Návštěvníci se zde mohou dozvědět více o hornické tradici a historii.

Katedrála svatého Petra a Pavla: Tato katedrála je největší církevní stavbou ve městě. Je postavena v neogotickém stylu a její věže jsou výrazným prvkem katovického panoramatu.

Slezské muzeum: Toto muzeum je jedním z největších v Polsku a nabízí širokou škálu exponátů spojených se slezskou historií, kulturou a uměním.

Náměstí Markéty: Toto náměstí je centrálním bodem města a je obklopeno historickými budovami. Nachází se zde také socha Markéty z Habsburku, která dala náměstí jméno.

Stawowa Street: Tato ulice je proslulá svými historickými budovami a architekturou z počátku 20. století. Je zde také mnoho obchodů, kaváren a restaurací.

Zabrzežský zámek: Zámek se nachází nedaleko Katovic a nabízí pohled do minulosti tohoto regionu. Je obklopen krásným parkem a je možné si zde prohlédnout expozice věnované historii zámku a jeho okolí.

Klanovický palác: Tento palác je významnou historickou budovou ve stylu novorenesance. Dnes slouží jako sídlo různých kulturních a společenských akcí.

Kino Kosmos: Jedná se o staré kino, které bylo zrekonstruováno a přizpůsobeno moderním standardům. Nabízí nejen filmové projekce, ale i kulturní akce a koncerty.

Mariánský kostel: Tento kostel je příkladem moderní sakrální architektury. Jeho design je zajímavý svými netradičními tvary a průhledy.

Nakupování

V Katovicích najdete různá místa pro nakupování, od moderních nákupních center až po trhy a obchodní ulice. Následuje přehled některých míst, kde můžete nakupovat:

Silesia City Center: To je jedno z největších nákupních center v Polsku. Nabízí široký výběr obchodů, butiků, restaurací a zábavních možností.

Galeria Katowicka: Toto moderní nákupní centrum je umístěno přímo u katovického hlavního nádraží. Má různorodé obchody, restaurace a kavárny.

3 Stawy Shopping Mall: Další významné nákupní centrum s různorodými obchody a službami.

Supersam: Toto historické nákupní centrum bylo zrenovováno a nabízí obchody, supermarket a gastronomické podniky.

Stawowa Street: Tato ulice je známá svými butiky, módními obchody a obchody s doplňky. Je to skvělé místo pro nákup od místních obchodníků.

Trhy: Katovice mají několik trhů, kde můžete nakoupit čerstvé potraviny, zeleninu, ovoce a další produkty.

Obchodní domy a butiky: Po celém městě najdete různé obchody a butiky, které nabízejí oděvy, obuv, kosmetiku, doplňky a další zboží.

Nákupní pasáže: V různých částech města jsou také menší nákupní pasáže a uličky s obchody, kde můžete najít originální produkty a suvenýry.

Antikvariáty a trhy s uměním: Pokud máte zájem o umění, starožitnosti nebo sběratelské předměty, můžete se vydat do specializovaných obchodů nebo navštívit trhy.

Vánoční trhy Katowice

Vánoční trhy na Náměstí Markéty: Toto je největší a nejznámější vánoční trh v Katovicích. Na náměstí se každoročně rozprostírají stánky s vánočními dekoracemi, dárky, tradičním řemeslem a dobrotami. Kromě toho můžete zažít vánoční program, koncerty a další kulturní akce.

Trhy na ulici Stawowa: Další oblíbené místo pro vánoční nakupování. Tato ulice je známá svými butiky a obchody, které nabízejí různé vánoční zboží a dárky.

Vánoční trhy v Slezském muzeu: Muzeum pořádá v průběhu adventu vánoční trhy, kde můžete najít tradiční řemesla, umělecké díla a regionální produkty.

Vánoční trhy v nákupních centrech: Mnoho nákupních center v Katovicích také pořádá vánoční trhy, kde můžete nakupovat dárky, ozdoby a vánoční dobroty.

Vánoční atmosféra v centru města: Během vánočního období je celé centrum města zdobeno vánočními světly a dekoracemi, což vytváří kouzelnou atmosféru pro procházky a nákupy.

Divadla

Katowice jsou kulturně bohatým městem, které nabízí několik divadelních institucí a scén pro milovníky umění. Některá z divadel a kulturních center v Katovicích zahrnují:

Slezské divadlo: Jedno z nejvýznamnějších divadel ve městě, které nabízí různorodý program včetně divadelních her, oper, baletu a koncertů. Má dlouhou historii a je známé svou kvalitní produkční činností.

Národní divadlo v Katovicích: Další významná divadelní instituce ve městě, která prezentuje různorodé divadelní žánry a produkce. Zaměřuje se na moderní a experimentální divadlo.

Divadlo Rialto: Toto divadlo se soustředí na komedie, muzikály a interaktivní představení. Je známé svým zábavným a lehkým programem.

Scena 56: Multifunkční kulturní centrum, které pořádá různé kulturní akce včetně divadelních představení, koncertů a výstav. Zaměřuje se na moderní a alternativní umění.

Divadlo Korez: Toto divadlo se zaměřuje na experimentální a nekonvenční divadelní produkce. Často zde můžete vidět netradiční a inovativní představení.

Divadlo dla Ciebie: Divadelní scéna se specializací na interaktivní představení a komedie. Je známé svými zábavnými a angažovanými produkcemi.

Divadlo KATO: Moderní divadlo s různorodým programem, který zahrnuje jak tradiční, tak i moderní divadelní žánry.

Divadlo LUDOWIEC: Divadelní scéna se zaměřením na divadelní výchovu a tvůrčí dílny pro mládež i dospělé.

Letiště Katowice

letiště katowice

V Katovicích se nachází mezinárodní letiště Katowice Airport, známé také jako letiště Katowice-Pyrzowice. Je to jedno z nejvýznamnějších letišť v Polsku a důležitý dopravní uzel pro region Slezsko.

Letiště Katowice se nachází asi 30 kilometrů severozápadně od centra města. Slouží jako vstupní brána pro cestující, kteří chtějí navštívit Katowice a okolní oblasti.

Na letišti operuje mnoho národních a mezinárodních leteckých společností, které nabízejí přímé spojení do mnoha evropských destinací. Mezi nejčastější destinace patří Londýn, Frankfurt, Mnichov, Dublin, Barcelona, ​​Rzym a další.

Letiště Katowice je moderní a dobře vybavené. Nabízí cestujícím různé služby, včetně restaurací, obchodů, směnáren, půjčoven aut a hotelů v blízkosti terminálu.

Doprava z letiště do centra Katovic je dobře zajištěna. Existuje pravidelná autobusová linka, která spojuje letiště s hlavními částmi města. Alternativně je také možné využít taxislužbu, která je k dispozici na letišti.

Letiště Katowice je důležitým uzlem pro leteckou dopravu v jižním Polsku a poskytuje pohodlné přístupy jak pro turisty, tak pro obchodní cestující.

Katovice se nachází jen 26km od Polských malediv.

Historie Katovic

Dějiny Katovic jsou bohaté a sahají až do středověku. Následuje stručný přehled klíčových událostí a období v historii tohoto města:

 • 13. století: První písemná zmínka o Katovicích pochází z roku 1598, ale existuje předpoklad, že zde osídlení existovalo již dříve.
 • 18. století: Rozvoj průmyslu, zejména těžby uhlí a železa, začal formovat krajinu a ekonomiku regionu.
 • 19. století: Industrializace města byla urychlena, především kvůli rostoucí těžbě uhlí a výrobě železa. Katowice se staly významným centrem hornictví a těžkého průmyslu.
 • 1918 – 1939: Po první světové válce se Katowice staly součástí druhé Polské republiky. Byly důležitým průmyslovým a kulturním centrem.
 • Druhá světová válka: Během války byly Katowice okupovány nacistickým Německem. Město bylo silně postiženo válkou a utrpělo velké škody.
 • Po druhé světové válce: Po skončení války se Katowice staly součástí Polska a byly znovuobnovovány. Průmysl se postupně obnovil.
 • 1960s – 1980s: Toto období bylo ve znamení modernizace a rozvoje města. Byla vybudována nová průmyslová zařízení a infrastruktura.
 • 1980s: V Katovicích, stejně jako v celém Polsku, se odehrávaly protesty a stávky, které přispěly k pádu komunistického režimu.
 • Po roce 1989: Po pádu komunismu prošly Katowice ekonomickými a sociálními změnami. Postupně se staly moderním a rozmanitým městem.
 • 21. století: Katowice se staly významným centrem kulturních akcí, jako například pořádání klimatických konferencí (COP24) a kulturních festivalů.

Dnes jsou Katowice významným průmyslovým, kulturním a obchodním centrem v Polsku. Město si stále uchovává svou industriální minulost, ale zároveň se aktivně rozvíjí v oblasti kultury, vědy a vzdělávání.

Katovice

 • Katowice co vidět
 • Katowice zajímavosti
 • Katowice památky
 • Katowice centrum
 • Katowice Rynek
 • Katowice Airport
 • Katowice Tipy na výlet
 • katovice, polsko zajímavá místa
 • Městys Katovice
 • Katovice Polsko mapa
 • Krakov
 • Vratislav
 • Lodž
 • Sosnovec

Máte nějaký tip co vidět v Katowicích nebo jste byli naopak z něčeho zklamaní? Dejte mi vědět do komentářů, děkuji.

Komentáře

Chcete pomoci naplánovat výlet nebo koupit ubytování? Napište mi mail (vita@polske-maledivy.cz) pomůžu Vám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Před přidáním dotazu se prosím podívejte jestli už nebyl někde v diskuzi zodpovězen, díky.

Chystáš se autem do Chorvatska? Podívej se na volné ubytování

Vila Ivica

Vila Ivica

Omiš, Chorvatsko
15.6.-22.6.2024
Večeře
7 665 Kč

Doprava: Vlastní

Apartmány Medena

Apartmány Medena

Trogir, Chorvatsko
7.7.-15.7.2024
Plná penze
39 216 Kč

Doprava: Vlastní

Aminess Liburna

Aminess Liburna

Korčula, Chorvatsko
17.7.-21.7.2024
Polopenze
12 623 Kč

Doprava: Vlastní

Další tipy na výlet

Nejnovější komentáře

Další tipy na výlety

Polské Chorvatsko

Polské Chorvatsko

Pokud miluješ koupaliště nebo rybaření neměl by sis tohle místo nechat ujít!

Poloostrov Hel Polsko (Helská kosa)

Poloostrov Hel Polsko (Helská kosa)

Polské město na poloostrově u Baltského moře.

Kraków (Krakov)

Kraków (Krakov)

V Krakově si nesmíš nechat ujít zámek Wawel, židovskou čtvrť nebo náměstí.

Ruina hradu Mirów

Ruina hradu Mirów

Zámek v Mirówě je součástí známé Stezky Orlích hnízd, která je jednou z nejvýznamnějších turistických tras v Polsku.

Kostel Wang – dřevěný kostel v Krkonoších

Kostel Wang – dřevěný kostel v Krkonoších

Navštivte norský kostel z 12 století na polské straně Krkonoš.

Designer outlet Sosnowiec – Outlet Polsko

Designer outlet Sosnowiec – Outlet Polsko

Styl nákupního centra je úplně jiný než mají jiné nákupáky. Navšvit Designer outlet Sosnowiec kousek od Ostravy.

Aquapark Tychy

Aquapark Tychy

Aquapark Tychý se nachází jen 24km od města Katowice a můžeš ho navštívit cestou na Polské maledivy.

Solný důl Wieliczka

Solný důl Wieliczka

Pokud hledáte nezapomenutelnou dovolenou plnou historie, architektury a jedinečných zážitků, nezapomeňte zařadit Solný důl Wieliczka na seznam svých cestovních destinací

Baltské moře

Baltské moře

Baltské moře si nesmí nechat ujít žádný čech žijící v pohraničí. Nejde o koupání v moři, ale o levnou a pohodovou dovolenou pár hodin autem s hromadou zážitků a krásných míst.

Dream park Ochaby

Dream park Ochaby

Lanový park, autodrom, dinopark, 6D kino, opičí drahá a spoustu dalších super atrakcí za pár korun kousek od hranic s Českem.

Polské maledivy - Park Gródek

Nejnovější komentáře

Polské Maledivy (Polskie Malediwy) vs Maledivy pro Vás píše Víťa (vita@polske-maledivy.cz). Oficiální web města Jaworzno: https://www.jaworzno.pl/ // Webdesign: Poradnyweb.cz