Baltské moře - pláže, památky, dovolená

Baltské moře si nesmí nechat ujít žádný čech žijící v pohraničí. Nejde o koupání v moři, ale o levnou a pohodovou dovolenou pár hodin autem s hromadou zážitků a krásných míst.

Baltské moře - pláže, památky, dovolená

Baltské moře je okrajové moře Atlantského oceánu, ohraničené Dánskem, Německem, Polskem, Litvou, Lotyšskem, Estonskem, Ruskem, Finskem a Švédskem.

Baltské moře má rozlohu přibližně 415 000 km² a jeho maximální hloubka je přibližně 459 metrů. Je to poměrně mělké moře s průměrnou hloubkou kolem 55 metrů.

Dovolená u Baltu

Dovolená u baltu je zvláštní. Nedá se to srovnat s ničím co jste zatím zažili. Je to jako by jste šli kolem lesa, ale z druhé strany není louka, ale písek a moře. Počasí u Baltského moře je nepředvídatelné, Poláci to mají ale vychytané. Najdete zde nepřeberné množství hotelů s vnitřními bazény nebo rovnou aquaparky.

Nejkrásnější pláže

Polsko má na svém pobřeží Baltského moře řadu krásných pláží.

Sopot: Jedna z nejpopulárnějších pláží v Polsku s dlouhým dřevěným molem, který je považován za nejdelší v Evropě. Město Sopot je známé svým lázeňským charakterem a nočním životem.

Łeba: Tato pláž je známá svými pohyblivými písečnými dunami v Słowińském národním parku.

leba - baltské moře

Hel: Poloostrov Hel nabízí řadu krásných pláží a je populárním letním cílem.

Gdaňsk – Jelitkowo a Brzeźno: V Gdaňsku najdete několik pěkných pláží, z nichž Jelitkowo a Brzeźno jsou mezi nejpopulárnějšími.

Krynica Morska: Nachází se na Vistulském špitě a je obklopena vodou z obou stran, s plážemi na pobřeží Baltského moře i na straně laguny.

Międzyzdroje: Oblíbené letovisko s řadou atrakcí a krásnou pláží. Je to také vstupní brána do Národního parku Wolin.

Ustka: Historické přístavní město s krásnou pláží a mnoha letními akcemi.

Rowy: Klidné letovisko uprostřed Słowińského národního parku s nádhernou přírodní pláží.

Kołobrzeg: Velké lázeňské město s širokými, písečnými plážemi, oblíbené mezi rodinami i turisty.

Władysławowo: Populární letní destinace s širokou pláží a množstvím atrakcí pro děti i dospělé.

Trojměstí

Trojměstí (v polštině „Trójmiasto“) je metropolitní oblast na severním pobřeží Polska u Baltského moře, která zahrnuje tři hlavní města: Gdaňsk, Gdynia a Sopot. Každé z těchto měst má svou vlastní jedinečnou historii, kulturu a charakter.

 1. Gdaňsk:
  • Je jedním z nejstarších měst v Polsku a má bohatou historii, která sahá více než tisíc let zpět.
  • Během staletí byl Gdaňsk důležitým přístavním a obchodním centrem, což je patrné z jeho bohaté architektury a historických budov.
  • Ve městě se nachází řada památek, včetně Královské cesty, Mariánského kostela, Zlaté brány a mnoha dalších.
  • Gdaňsk také sehrál klíčovou roli v moderní polské historii, zejména jako místo zrodu hnutí Solidarita v 80. letech 20. století.
 2. Sopot:
  • Je známý jako lázeňské město a je populárním letním cílem pro mnoho Poláků i zahraničních turistů.
  • Jeho hlavní atrakcí je dlouhý dřevěný molo, nejdelší v Evropě.
  • Sopot také nabízí řadu restaurací, barů, nočních klubů a kulturních akcí, což činí město živým a živým místem k návštěvě.
 3. Gdynia:
  • Je nejmladším z těchto tří měst a byl vybudován v 20. století jako moderní přístavní město.
  • Gdynia je známá svými moderními budovami, širokými bulváry a aktivním námořním přístavem.
  • Město také hostí několik kulturních akcí a festivalů, včetně filmového festivalu.

Jak se dostat k Baltskému moři?

Z Ostavy je to k Baltskému moři autem, například do Sopot jen 6 hodin cesty.

Nejbližší letiště u Baltského moře je ve města Gdaňsk. Společnost RyanAir nabízí lety přímo z Prahy do Gdaňska. Pokud chcete lětět u Ostravy nebo Katovic musíte letět přes Varšavu.

Autobusem: Můžete využít flixbus a jet do Varšavy a z Varšavy vlakem do Sopot. Do Varšavy se samozřejmě také dostanete vlakem.

Tipy na výlet a zajímavá místa

Lázně Kołobrzeg

Kołobrzeg, někdy také uváděný v češtině jako Kołobřeh, je jedním z nejznámějších a nejpopulárnějších lázeňských měst v Polsku. Nachází se na pobřeží Baltského moře a je známý svými solnými prameny, léčivým bahnením a mořským klimatem, které jsou využívány k léčebným a wellness procedurám.

Maják v Kołobrzegu

Maják v Kołobrzegu je jednou z nejznámějších a nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v tomto přímořském městě.

Původní maják byl postaven v roce 1666, ale byl několikrát zničen a znovu postaven během své historie. Současná struktura pochází z období po druhé světové válce, kdy byla většina města zničena. Maják má výšku přibližně 26 metrů a je postaven v tradičním cihlovém stylu s bílým a červeným pruhováním.

Návštěvníci mohou vystoupit na vrchol majáku, odkud se nabízí nádherný výhled na Baltské moře, pláže, přístav a město Kołobrzeg. V blízkosti majáku se nachází několik dalších historických budov a památek, včetně vojenského muzea a starých pevnostních stěn.

Molo v Kołobrzegu

Molo v Kołobrzegu má délku přibližně 220 metrů. Je postaveno z betonu a dřeva a končí vyhlídkovou plošinou, odkud si můžete vychutnat panoramatický výhled na moře.Molo je ideální místo pro procházky, ať už chcete jen nasát svěží mořský vzduch nebo sledovat západ slunce.

V blízkosti mola naleznete řadu restaurací, kaváren a obchodů, kde si můžete koupit suvenýry nebo si vychutnat tradiční polskou kuchyni. Molo v Kołobrzegu má bohatou historii. Původní dřevěné molo bylo postaveno v 19. století, ale během let bylo několikrát rekonstruováno a modernizováno.

Molo v Sopotech

Molo v Sopotech je nejdelším dřevěným molem v Evropě s délkou přes 511 metrů. Je postaveno z dřeva a vede od pláže v Sopotech až daleko do Baltského moře. V blízkosti mola se nachází „Krzywy Domek“, neboli „Křivý dům“, který si také nenechejte ujít.

Historie: Původní molo bylo postaveno v roce 1827 pro soukromé účely. Od té doby bylo několikrát rozšířeno a rekonstruováno.

Oceanarium Kolobřeh

Procestujte podmořské království díky návštěvě oceanaria v Kolobřehu, známém polském přímořském městě. Objevíte zde i známé postavičky z animovaných filmů, jako jsou Nemo a Dori. Pro odvážné tu je možnost setkání tváří v tvář s žraloky. Okouzlí vás také různé druhy rejnoků a krabů.

Otevírací hodiny:

 • denně od 9:30 do 18:00

Vstupné:

 • dospělí: 30 PLN (cca 165 Kč)
 • děti a mládež od 2 do 18 let, senioři: 25 PLN (cca 135 Kč)
 • děti do 2 let: zdarma

Kdy je Baltské moře nejteplejší?

Baltské moře dosahuje své nejvyšší teploty obvykle v létě, zejména v červenci a srpnu. Během těchto měsíců může teplota vody v některých pobřežních oblastech dosáhnout 20°C až 25°C, i když to závisí na konkrétním místě a aktuálních klimatických podmínkách. V jižních částech Baltského moře, například u pobřeží Polska nebo Německa, je moře obvykle teplejší než v severních částech, například u pobřeží Švédska nebo Finska.

Jak je slané Baltské moře?

Baltské moře obsahuje jen čtyři gramy soli na litr, nejslanější Rudé moře pak 42 gramů na litr. Důvodem nízké slanosti Baltského moře je kombinace několika faktorů:

 1. Omezený přísun slané vody ze Severního moře.
 2. Velký přítok sladké vody z řek, které do Baltského moře ústí.
 3. Relativní izolace od hlavních světových oceánů.

Další informace o Baltském moři

Přítoky: Do Baltského moře ústí několik větších řek, včetně Něvy, Vistuly a Odra.

Ostrovy: V Baltském moři se nachází několik velkých ostrovů, z nichž největší jsou Gotland a Öland ve Švédsku, Saaremaa a Hiiumaa v Estonsku a Bornholm v Dánsku.

Salinita: Vzhledem k omezenému spojení s otevřeným oceánem má Baltské moře nízkou salinitu ve srovnání s jinými moři. Toto z něj činí jedinečné prostředí pro některé druhy rostlin a živočichů.

Ekosystém: Baltské moře je domovem pro mnoho druhů ryb, včetně tresky, sleďů a platýse. Bohužel, kvůli znečištění a přebytku živin se v něm často vyskytují květy řas.

Ekonomika: Baltské moře má velký ekonomický význam pro přilehlé země díky rybolovu, námořní dopravě a turismu. Města jako Gdaňsk, Riga, Stockholm a Petrohrad leží na jeho pobřeží.

Turismus: Pobřeží Baltského moře je oblíbeným cílem pro letní dovolenou, zejména v zemích jako jsou Polsko, Německo, Švédsko a pobaltské státy. Oblast nabízí krásné pláže, historická města a řadu kulturních akcí.

Historie: Během historie bylo Baltské moře dějištěm mnoha konfliktů a obchodních cest. Hanzeatická liga, středověké obchodní sdružení, zde hrála klíčovou roli.

Problémy s životním prostředím: Baltské moře čelí několika environmentálním výzvám, včetně eutrofizace, přebytku živin, znečištění a ohrožení biodiverzity.

Poznávací zájezdy Polsko

Advent ve Vratislavi z Prahy

Advent ve Vratislavi z Prahy

9.12.-9.12.2023
Bez stravy
350 Kč

Doprava: Autobus

Vánoční Wroclaw - Adventní Zájezdy Z Olomouce

Vánoční Wroclaw - Adventní Zájezdy Z Olomouce

9.12.-9.12.2023
Bez stravy
890 Kč

Doprava: Autobus

Advent ve Vratislavi

Advent ve Vratislavi

9.12.-9.12.2023
Bez stravy
590 Kč

Doprava: Autobus

Polský Těšín - nákupy

Polský Těšín - nákupy

16.12.-16.12.2023
Bez stravy
450 Kč

Doprava: Autobus

Krakov A Wieliczka

Krakov A Wieliczka

16.12.-17.12.2023
Snídaně
2 590 Kč

Doprava: Autobus

Podmanivá vánoční Vratislav

Podmanivá vánoční Vratislav

17.12.-17.12.2023
Bez stravy
890 Kč

Doprava: Autobus

Skvelý Poznávací Zájazd Do Krakowa, Wieliczky A Zakopaného

Skvelý Poznávací Zájazd Do Krakowa, Wieliczky A Zakopaného

Krakov, Polsko
23.3.-24.3.2024
Snídaně
3 192 Kč

Doprava: Autobus

Zájazd do Wieliczky a Krakowa

Zájazd do Wieliczky a Krakowa

4.5.-4.5.2024
Bez stravy
720 Kč

Doprava: Autobus

2-Dňový Poznávací Zájazd Do Osvienčimu A Krakowa

2-Dňový Poznávací Zájazd Do Osvienčimu A Krakowa

Krakov, Polsko
25.5.-26.5.2024
Snídaně
3 210 Kč

Doprava: Autobus

Komentáře

Chcete pomoci naplánovat výlet nebo koupit ubytování? Napište mi mail (vita@polske-maledivy.cz) pomůžu Vám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Před přidáním dotazu se prosím podívejte jestli už nebyl někde v diskuzi zodpovězen, díky.

Pojištění do zahraničí online

Do Polska nejezdi přes Polské svátky, informace o tom, kdy jsou najdeš zde.

Další tipy na výlet

Nejnovější komentáře

Další tipy na výlety

Baltské moře

Baltské moře

Baltské moře si nesmí nechat ujít žádný čech žijící v pohraničí. Nejde o koupání v moři, ale o levnou a pohodovou dovolenou pár hodin autem s hromadou zážitků a krásných míst.

Dream park Ochaby

Dream park Ochaby

Lanový park, autodrom, dinopark, 6D kino, opičí drahá a spoustu dalších super atrakcí za pár korun kousek od hranic s Českem.

Visla – polské město Wisla

Visla – polské město Wisla

Wisła je město, které se nachází v jižním Polsku. Leží ve Slezských Beskydech, což je část Karpat, a je to oblíbená destinace pro turisty, kteří hledají horskou přírodu a outdoorové aktivity.

Hotel Golebiewski – Aquapark Wisla (Tropikana)

Hotel Golebiewski – Aquapark Wisla (Tropikana)

Město Wisla patří k mým oblíbeným – krásné město, krásná příroda, ubytování je za polovinu ceny než u nás. Poprvé jsem Wislu navštívil, když jsme si řekli, že si uděláme výlet do Aquaparku v hotelu Golebiewski.

Koupaliště Zakrzówek v polském Krakově

Koupaliště Zakrzówek v polském Krakově

Nové Polské Maledivy a nebo také Polské Chorvatsko to je přírodní koupaliště v polském Krakově

Energylandia Zator – Polsko – ceník, vstupenky a ubytování

Energylandia Zator – Polsko – ceník, vstupenky a ubytování

Energylandia není jen zábavní park pro děti, ale místo, kde se zabaví skutečně všichni.

Kaolinový lom – České maledivy

Kaolinový lom – České maledivy

Poláci mají Polské maledivy a Češi mají České maledivy takzvanou Kaolinku.

Osvětim – vstup, otvírací doba

Osvětim – vstup, otvírací doba

Na hrůzy, které se zde odehrávaly svět nikdy nezapomene.

Katovice Polsko (Katowice)

Katovice Polsko (Katowice)

Hlavní město Slezského vojvodství a součást Hornoslezské průmyslové oblasti

Polské maledivy - Park Gródek

Nejnovější komentáře

Polské Maledivy (Polskie Malediwy) vs Maledivy pro Vás píše Víťa - +420 602 177 305, info@dovia.cz Oficiální web města Jaworzno: https://www.jaworzno.pl/