Baltské moře Polsko - teplota, žraloci, dovolená

Baltské moře si nesmí nechat ujít žádný čech žijící v pohraničí. Nejde o koupání v moři, ale o levnou a pohodovou dovolenou pár hodin autem s hromadou zážitků a krásných míst.

Baltské moře je okrajové moře Atlantského oceánu, ohraničené Dánskem, Německem, Polskem, Litvou, Lotyšskem, Estonskem, Ruskem, Finskem a Švédskem.

Baltské moře má rozlohu přibližně 415 000 km² a jeho maximální hloubka je přibližně 459 metrů. Je to poměrně mělké moře s průměrnou hloubkou kolem 55 metrů.

Dovolená u Baltu

Dovolená u baltu je zvláštní. Nedá se to srovnat s ničím co jste zatím zažili. Je to jako by jste šli kolem lesa, ale z druhé strany není louka, ale písek a moře. Počasí u Baltského moře je nepředvídatelné, Poláci to mají ale vychytané. Najdete zde nepřeberné množství hotelů s vnitřními bazény nebo rovnou aquaparky.

Kam se jezdí do Polska k moři? Kde mají nejkrásnější pláže?

Polsko má na svém pobřeží Baltského moře řadu krásných pláží.

Levnou dovolenou u Baltu najdeš na slevových portálech, zkus se podívat třeba na tuto nabídku. Ubytování s wellness a snídaní pro dva.

Sopot: Jedna z nejpopulárnějších pláží v Polsku s dlouhým dřevěným molem, který je považován za nejdelší v Evropě. Město Sopot je známé svým lázeňským charakterem a nočním životem.

Łeba: Tato pláž je známá svými pohyblivými písečnými dunami v Słowińském národním parku.

leba - baltské moře

Hel: Poloostrov Hel nabízí řadu krásných pláží a je populárním letním cílem.

Gdaňsk – Jelitkowo a Brzeźno: V Gdaňsku najdete několik pěkných pláží, z nichž Jelitkowo a Brzeźno jsou mezi nejpopulárnějšími.

Krynica Morska: Nachází se na Vistulském špitě a je obklopena vodou z obou stran, s plážemi na pobřeží Baltského moře i na straně laguny.

Międzyzdroje: Oblíbené letovisko s řadou atrakcí a krásnou pláží. Je to také vstupní brána do Národního parku Wolin.

Ustka: Historické přístavní město s krásnou pláží a mnoha letními akcemi.

Rowy: Klidné letovisko uprostřed Słowińského národního parku s nádhernou přírodní pláží.

Kołobrzeg: Velké lázeňské město s širokými, písečnými plážemi, oblíbené mezi rodinami i turisty.

Władysławowo: Populární letní destinace s širokou pláží a množstvím atrakcí pro děti i dospělé.

Trojměstí

Trojměstí (v polštině „Trójmiasto“) je metropolitní oblast na severním pobřeží Polska u Baltského moře, která zahrnuje tři hlavní města: Gdaňsk, Gdynia a Sopot.

Gdaňsk
 1. Gdaňsk:
  • Je jedním z nejstarších měst v Polsku a má bohatou historii, která sahá více než tisíc let zpět.
  • Během staletí byl Gdaňsk důležitým přístavním a obchodním centrem, což je patrné z jeho bohaté architektury a historických budov.
  • Ve městě se nachází řada památek, včetně Královské cesty, Mariánského kostela, Zlaté brány a mnoha dalších.
  • Gdaňsk také sehrál klíčovou roli v moderní polské historii, zejména jako místo zrodu hnutí Solidarita v 80. letech 20. století.
 2. Sopot:
  • Je známý jako lázeňské město a je populárním letním cílem pro mnoho Poláků i zahraničních turistů.
  • Jeho hlavní atrakcí je dlouhý dřevěný molo, nejdelší v Evropě.
  • Sopot také nabízí řadu restaurací, barů, nočních klubů a kulturních akcí, což činí město živým a živým místem k návštěvě.
 3. Gdynia:
  • Je nejmladším z těchto tří měst a byl vybudován v 20. století jako moderní přístavní město.
  • Gdynia je známá svými moderními budovami, širokými bulváry a aktivním námořním přístavem.
  • Město také hostí několik kulturních akcí a festivalů, včetně filmového festivalu.

Ubytování u Baltu

Krásné ubytování najdeš třeba ve městě Sopot s krásnou pláží a dlouhým molem, mrkni níže

 

Jak se dostat k Baltskému moři?

Z Ostavy je to k Baltskému moři autem, například do Sopot jen 6 hodin cesty.

Nejbližší letiště u Baltského moře je ve města Gdaňsk. Společnost RyanAir nabízí lety přímo z Prahy do Gdaňska. Pokud chcete lětět u Ostravy nebo Katovic musíte letět přes Varšavu.

Autobusem: Můžete využít flixbus a jet do Varšavy a z Varšavy vlakem do Sopot. Do Varšavy se samozřejmě také dostanete vlakem.

Tipy na výlet a zajímavá místa

Lázně Kołobrzeg

Kołobrzeg, někdy také uváděný v češtině jako Kołobřeh, je jedním z nejznámějších a nejpopulárnějších lázeňských měst v Polsku. Nachází se na pobřeží Baltského moře a je známý svými solnými prameny, léčivým bahnením a mořským klimatem, které jsou využívány k léčebným a wellness procedurám.

Maják v Kołobrzegu

Maják v Kołobrzegu je jednou z nejznámějších a nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v tomto přímořském městě.

Původní maják byl postaven v roce 1666, ale byl několikrát zničen a znovu postaven během své historie. Současná struktura pochází z období po druhé světové válce, kdy byla většina města zničena. Maják má výšku přibližně 26 metrů a je postaven v tradičním cihlovém stylu s bílým a červeným pruhováním.

Návštěvníci mohou vystoupit na vrchol majáku, odkud se nabízí nádherný výhled na Baltské moře, pláže, přístav a město Kołobrzeg. V blízkosti majáku se nachází několik dalších historických budov a památek, včetně vojenského muzea a starých pevnostních stěn.

Molo v Kołobrzegu

Molo v Kołobrzegu

Molo v Kołobrzegu má délku přibližně 220 metrů. Je postaveno z betonu a dřeva a končí vyhlídkovou plošinou, odkud si můžete vychutnat panoramatický výhled na moře.Molo je ideální místo pro procházky, ať už chcete jen nasát svěží mořský vzduch nebo sledovat západ slunce.

V blízkosti mola naleznete řadu restaurací, kaváren a obchodů, kde si můžete koupit suvenýry nebo si vychutnat tradiční polskou kuchyni. Molo v Kołobrzegu má bohatou historii. Původní dřevěné molo bylo postaveno v 19. století, ale během let bylo několikrát rekonstruováno a modernizováno.

Molo v Sopotech

Molo v Sopotech je nejdelším dřevěným molem v Evropě s délkou přes 511 metrů. Je postaveno z dřeva a vede od pláže v Sopotech až daleko do Baltského moře. V blízkosti mola se nachází „Krzywy Domek“, neboli „Křivý dům“, který si také nenechejte ujít.

Historie: Původní molo bylo postaveno v roce 1827 pro soukromé účely. Od té doby bylo několikrát rozšířeno a rekonstruováno.

Oceanarium Kolobřeh

Procestujte podmořské království díky návštěvě oceanaria v Kolobřehu, známém polském přímořském městě. Objevíte zde i známé postavičky z animovaných filmů, jako jsou Nemo a Dori. Pro odvážné tu je možnost setkání tváří v tvář s žraloky. Okouzlí vás také různé druhy rejnoků a krabů.

Oceanarium Kolobřeh

Otevírací hodiny:

 • denně od 9:30 do 18:00

Vstupné:

 • dospělí: 30 PLN (cca 165 Kč)
 • děti a mládež od 2 do 18 let, senioři: 25 PLN (cca 135 Kč)
 • děti do 2 let: zdarma

Pro více informací navštiv webové stránky

Teplota: Kdy je Baltské moře nejteplejší?

Baltské moře dosahuje své nejvyšší teploty obvykle v létě, zejména v červenci a srpnu. Během těchto měsíců může teplota vody v některých pobřežních oblastech dosáhnout 20°C až 25°C, i když to závisí na konkrétním místě a aktuálních klimatických podmínkách. V jižních částech Baltského moře, například u pobřeží Polska nebo Německa, je moře obvykle teplejší než v severních částech, například u pobřeží Švédska nebo Finska.

Kde je nejteplejší moře v Polsku?

Nejteplejší moře je zejména v oblasti zvané Zatoka Pucka (Pucký záliv). Tento mělký záliv se nachází na severním pobřeží Polska, poblíž města Gdyně. Díky své mělkosti se voda v Zatoka Pucka rychleji ohřívá, což z ní činí nejteplejší oblast Baltského moře v Polsku. V letních měsících zde může teplota vody dosáhnout až 22–24 °C, což je ideální pro koupání a vodní sporty.

Jak je slané Baltské moře?

Baltské moře obsahuje jen čtyři gramy soli na litr, nejslanější Rudé moře pak 42 gramů na litr. Důvodem nízké slanosti Baltského moře je kombinace několika faktorů:

 1. Omezený přísun slané vody ze Severního moře.
 2. Velký přítok sladké vody z řek, které do Baltského moře ústí.
 3. Relativní izolace od hlavních světových oceánů.

Jsou v Baltském moři žraloci? V Baltském moři byla zaznamenána přítomnost 31 druhů žraloků a rejnoků

Ano, žraloci se skutečně vyskytují v Baltském moři, i když ne v takovém množství a rozmanitosti jako v jiných oceánech. Mezi druhy, které zde můžeme najít, patří například žralok ostroun obecný (Squalus acanthias), který je jedním z nejběžnějších druhů žraloků v této oblasti. Dalšími druhy, které se mohou v Baltském moři objevit, jsou žralok vouskatý (Galeorhinus galeus) a žralok písečný (Carcharias taurus).

Vzhledem k nízké salinitě a relativně chladné teplotě Baltského moře není tato oblast pro žraloky ideálním prostředím, což je důvodem jejich omezeného počtu a rozmanitosti. Navíc, většina žraloků preferuje teplejší a slanější vody. Žraloci v Baltském moři obvykle nejsou nebezpeční pro lidi, protože se jedná o menší druhy, které se živí hlavně menšími rybami a bezobratlými.

Žraloci se vyskytují především v západní části Baltského moře, poblíž Dánského průlivu , kde je voda mnohem slanější než v polské části. I když například případy výskytu žraloka (osuška obecného) byly zaznamenány i na pobřeží Finska, a to ještě ve východnějších částech Baltského moře.

Hledal jsem na polských webech informace o napadení žralokem a nic jsem nenašel, žádný případ se nikdy nestal, takže se není čeho obávat.

Další informace o Baltském moři

Přítoky: Do Baltského moře ústí několik větších řek, včetně Něvy, Vistuly a Odra.

Ostrovy: V Baltském moři se nachází několik velkých ostrovů, z nichž největší jsou Gotland a Öland ve Švédsku, Saaremaa a Hiiumaa v Estonsku a Bornholm v Dánsku.

Salinita: Vzhledem k omezenému spojení s otevřeným oceánem má Baltské moře nízkou salinitu ve srovnání s jinými moři. Toto z něj činí jedinečné prostředí pro některé druhy rostlin a živočichů.

Ekosystém: Baltské moře je domovem pro mnoho druhů ryb, včetně tresky, sleďů a platýse. Bohužel, kvůli znečištění a přebytku živin se v něm často vyskytují květy řas.

Ekonomika: Baltské moře má velký ekonomický význam pro přilehlé země díky rybolovu, námořní dopravě a turismu. Města jako Gdaňsk, Riga, Stockholm a Petrohrad leží na jeho pobřeží.

Turismus: Pobřeží Baltského moře je oblíbeným cílem pro letní dovolenou, zejména v zemích jako jsou Polsko, Německo, Švédsko a pobaltské státy. Oblast nabízí krásné pláže, historická města a řadu kulturních akcí.

Historie: Během historie bylo Baltské moře dějištěm mnoha konfliktů a obchodních cest. Hanzeatická liga, středověké obchodní sdružení, zde hrála klíčovou roli.

Problémy s životním prostředím: Baltské moře čelí několika environmentálním výzvám, včetně eutrofizace, přebytku živin, znečištění a ohrožení biodiverzity.

Baltské moře

 • Baltské moře mapa
 • Baltské moře žraloci
 • Baltské moře zajímavostí
 • Baltské moře teplota
 • Severní moře mapa
 • Egejské moře mapa
 • Baltské moře Polsko
 • Jaderské moře mapa
 • Severní moře
 • Rujána
 • Uznojem
 • Skandinávský poloostrov

Komentáře

Chcete pomoci naplánovat výlet nebo koupit ubytování? Napište mi mail (vita@polske-maledivy.cz) pomůžu Vám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Před přidáním dotazu se prosím podívejte jestli už nebyl někde v diskuzi zodpovězen, díky.

Volné ubytování u Baltského moře

Olymp Iii

Olymp Iii

Baltské moře, Polsko
26.7.-31.7.2024
Polopenze
🔥13 380 Kč


Zem Tourist

Zem Tourist

Baltské moře, Polsko
1.8.-7.8.2024
Polopenze
🔥11 780 Kč


Grand Laola

Grand Laola

Baltské moře, Polsko
9.8.-11.8.2024
Polopenze
🔥4 940 Kč


Olymp Iv

Olymp Iv

Baltské moře, Polsko
16.8.-21.8.2024
Polopenze
🔥13 270 Kč


Verano

Verano

Baltské moře, Polsko
17.8.-23.8.2024
Snídaně
🔥13 160 Kč


Ikar Plaza

Ikar Plaza

Baltské moře, Polsko
18.8.-24.8.2024
Polopenze
🔥15 970 Kč


Další tipy na výlet

Nejnovější komentáře

Další tipy na výlety

Romantická noc pro dva s vířivkou

Romantická noc pro dva s vířivkou

Romantická noc pro dva s vířivkou – procházka, večeře na terase, odpočinek v jacuzzi s šampaňským? Tohle zažiješ na polských Maledivách.

Zoo Wroclav (Vratislava) – Afrykarium

Zoo Wroclav (Vratislava) – Afrykarium

Zoo Wroclav – Zoo je skvěle udržovaná a nabízí nespočet možností, jak strávit den v příjemném prostředí. Otvírací doba, vstupenky, ceník zde.

Chocholowskie termy

Chocholowskie termy

Chocholowskie Termy jsou ideálním místem pro relaxační a zábavný den plný vodních radovánek a wellness zážitků, ať už plánujete rodinný výlet nebo romantický pobyt pro dva.

Aquapark a termy Zakopane (Termy Zakopiańskie)

Aquapark a termy Zakopane (Termy Zakopiańskie)

Aquapark Zakopane je skvělým místem pro celodenní výlet plný zábavy, relaxace a nezapomenutelných zážitků pro celou rodinu.

Olza – zahradnictví i koupaliště s písčitou pláží

Olza – zahradnictví i koupaliště s písčitou pláží

Polská vesnice Olza není v hledáčku čechů jen kvůli jeho hojně navštěvovanému zahradnictví, ale má také koupaliště s písčitou pláží a stejnojmenným názvem.

Pustynia Błędowska – Polská Sahara (Bledowská poušť)

Pustynia Błędowska – Polská Sahara (Bledowská poušť)

Pustynia Błędowska je největší oblast pohyblivých písků v Polsku, která se nachází na hranici Slezské vrchoviny a Olkuszské pahorkatiny. Poušť má 32km²!

Polské Chorvatsko

Polské Chorvatsko

Pokud miluješ koupaliště nebo rybaření neměl by sis tohle místo nechat ujít!

Poloostrov Hel Polsko (Helská kosa)

Poloostrov Hel Polsko (Helská kosa)

Polské město na poloostrově u Baltského moře.

Polské maledivy - Park Gródek

Nejnovější komentáře

Polské Maledivy (Polskie Malediwy) vs Maledivy pro Vás píše Víťa (vita@polske-maledivy.cz). Oficiální web města Jaworzno: https://www.jaworzno.pl/ // Webdesign: Poradnyweb.cz