Jaworzno - Polské maledivy

Zelené srdce centra města. Na místě uhelného dolu „Kościuszko“ vznikla městská rekreační zóna – vodní hřiště, tradiční hřiště pro děti, zastíněné pergoly s lavičkami a spoustou zeleně.

Město Jaworzno

Městu Jaworzno můžeme poděkovat nejen za Polské Maledivy, ale za celkový přístup k přírodě a podnikání. Z opuštěného lomu udělalo jedno z nejlepších míst na výlet nejen pro občany Polska, ale také Česka. Z něčeho co umíralo, udělalo místo s bohatou faunou a flórou a z malého města udělali dovolenkový ráj uprostřed Polska. Jaworzno mělo nápad, který dovedlo k dokonalosti. Ostatní města nebo vesnice by se měly inspirovat. Když přijedeš do Javořna, tak se nelekni, to co vidíš není jaderná elektrárna, ale komplex tepelných elektráren.

Jaworzno je nejvýchodnější město Slezského vojvodství, ležící na hranici s Malopolským vojvodstvím. Již více než deset let jde město svou vlastní cestou. Hi-tech, ekologie, doprava, energetický management. Jaworzno bylo nominováno na „Evropskou cenu za bezpečnost silničního provozu ve městech“, kterou uděluje Evropská komise. Město bylo oceněno za modernizaci silniční infrastruktury tak, aby směřovala ke zvýšení bezpečnosti, efektivní implementaci Vize ZERO a podpoře veřejné dopravy.

  • město ležící na křižovatce dálnice A4 a rychlostní silnice S1
  • blízko od mezinárodních letišť
  • asi 40 minut autem do Krakova, 20 minut do Katovic, 2 hodiny do Wrocławi
  • jedno z nejbezpečnějších měst v regionu

Co musíš ve městě navštívit?

Oficiální fotogalerie města

Zelené srdce centra města. Na místě uhelného dolu, byla vytvořena městská rekreační zóna, která zahrnuje: vodní hřiště, hřiště pro děti, zastíněné pergoly s lavičkami a spoustou rostlin. Navíc, aby bylo mladším generacím ukázáno, co se v areálu nacházelo, byla postavena maketa dolu „Jacek Rudolf“

Moje fotogalerie

Fotky jsou pořízeny u nákupní galerie Galena, pokud jedeš na výlet do Polských malediv bez ubytování a máš děti, určitě se zde zastav na bezplatném parkovišti a projdi si park a navštiv dětké hřiště. V létě děti ocení park s vodotrysky.

Jaworzno ve tmě video

Adresa

Městský úřad
ul. Grunwaldzka 33, 43-600 Jaworzno

Jaworzno mapa

Ubytování

Polské maledivy s dětmi jsou ideální na dva dny. Když se ubytuješ přímo ve města Jaworzno budeš mít vše pár minut autem.

Booking.com

Historie města Jaworzno

Městská práva získalo Jaworzno v roce 1901. Počátky jeho historie však sahají až do přelomu 12. a 13. století. Nejstarší záznamy o osadách: Jaworzno, Ciężkowice, Byczyna a Długoszyn, které jsou dnes městskými částmi, pocházejí z let 1229 – 1243. O něco později se týkají Jelenie (1303), Szczakowa (2. polovina 14. století), a Dąbrowa (16. století). Tyto osady se vyvíjely samostatně v rámci farnosti Jaworzno existující od roku 1335.

Jeho poloha měla pro dějiny této země velký význam. Jaworzno, historicky spojené s Malopolskem, se ve staropolském období nacházelo na hranici tehdejšího polského státu. Podél řeky Czarna Przemsza, na výšině Jelenia, byla hranice, která přetrvala až do roku 1918. Během dělení sousedila oblast dnešního Jaworzna s Pruskem ze západu a Ruskem ze severu. Místo setkání sousedních měst té doby: rakouského Jaworzna, ruského Sosnowce a pruských Mysłowic bylo ve světě známé jako Trojúhelník tří císařů.

Velký význam pro rozvoj obce měla těžba rud existující od raného středověku a později těžba uhlí, která začala v roce 1767 v oblasti Szczakowa. Zvláštním podnětem byla výstavba železniční trati Krakov-Mysłowice, která se v roce 1950 stala majetkem rakouské státní pokladny a dostala název Císařská královská privilegovaná severní dráha císaře Ferdinanda.

Vznik průmyslu rozhodl přivést do Jaworzna osadníky z Čech, Moravy, Rakouska, Uher a nedalekého Pruska. Žila zde i poměrně početná židovská komunita. S rozvojem průmyslu a řemesel rostl počet obyvatel. Moderní město Jaworzno vzniklo v důsledku postupných správních reforem země po roce 1945, při nichž byla sousední města systematicky začleňována do původního organismu. Dnes je Jaworzno rozlohou jedním z největších měst v Polsku a obývá jej téměř 100 000 obyvatel.

Českým partnerským městem Jaworzna je město Karviná.

Kam dále na výlet?

Pokud už se do města Jaworzna a polských malediv vydáte, určitě nezapomeňte navštívit města Katowice, Kraków nebo Osvětim.

Jaworzno

Komentáře

Chcete pomoci naplánovat výlet nebo koupit ubytování? Napište mi mail (vita@polske-maledivy.cz) pomůžu Vám.

2 komentářů k článku “Jaworzno

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Před přidáním dotazu se prosím podívejte jestli už nebyl někde v diskuzi zodpovězen, díky.

Chystáš se autem do Chorvatska? Podívej se na volné ubytování

Vila Ivica

Vila Ivica

Omiš, Chorvatsko
15.6.-22.6.2024
Večeře
7 665 Kč

Doprava: Vlastní

Apartmány Medena

Apartmány Medena

Trogir, Chorvatsko
7.7.-15.7.2024
Plná penze
39 216 Kč

Doprava: Vlastní

Aminess Liburna

Aminess Liburna

Korčula, Chorvatsko
17.7.-21.7.2024
Polopenze
12 623 Kč

Doprava: Vlastní

Další tipy na výlet

Nejnovější komentáře

Další tipy na výlety

Polské Chorvatsko

Polské Chorvatsko

Pokud miluješ koupaliště nebo rybaření neměl by sis tohle místo nechat ujít!

Poloostrov Hel Polsko (Helská kosa)

Poloostrov Hel Polsko (Helská kosa)

Polské město na poloostrově u Baltského moře.

Kraków (Krakov)

Kraków (Krakov)

V Krakově si nesmíš nechat ujít zámek Wawel, židovskou čtvrť nebo náměstí.

Ruina hradu Mirów

Ruina hradu Mirów

Zámek v Mirówě je součástí známé Stezky Orlích hnízd, která je jednou z nejvýznamnějších turistických tras v Polsku.

Kostel Wang – dřevěný kostel v Krkonoších

Kostel Wang – dřevěný kostel v Krkonoších

Navštivte norský kostel z 12 století na polské straně Krkonoš.

Designer outlet Sosnowiec – Outlet Polsko

Designer outlet Sosnowiec – Outlet Polsko

Styl nákupního centra je úplně jiný než mají jiné nákupáky. Navšvit Designer outlet Sosnowiec kousek od Ostravy.

Aquapark Tychy

Aquapark Tychy

Aquapark Tychý se nachází jen 24km od města Katowice a můžeš ho navštívit cestou na Polské maledivy.

Solný důl Wieliczka

Solný důl Wieliczka

Pokud hledáte nezapomenutelnou dovolenou plnou historie, architektury a jedinečných zážitků, nezapomeňte zařadit Solný důl Wieliczka na seznam svých cestovních destinací

Baltské moře

Baltské moře

Baltské moře si nesmí nechat ujít žádný čech žijící v pohraničí. Nejde o koupání v moři, ale o levnou a pohodovou dovolenou pár hodin autem s hromadou zážitků a krásných míst.

Dream park Ochaby

Dream park Ochaby

Lanový park, autodrom, dinopark, 6D kino, opičí drahá a spoustu dalších super atrakcí za pár korun kousek od hranic s Českem.

Polské maledivy - Park Gródek

Nejnovější komentáře

Polské Maledivy (Polskie Malediwy) vs Maledivy pro Vás píše Víťa (vita@polske-maledivy.cz). Oficiální web města Jaworzno: https://www.jaworzno.pl/ // Webdesign: Poradnyweb.cz