Jaworzno - Polské maledivy
Zelené srdce centra města. Na místě uhelného dolu „Kościuszko“ vznikla městská rekreační zóna – vodní hřiště, tradiční hřiště pro děti, zastíněné pergoly s lavičkami a spoustou zeleně.

Město Jaworzno
Městu Jaworzno můžeme poděkovat nejen za Polské Maledivy, ale za celkový přístup k přírodě a podnikání. Z opuštěného lomu udělalo jeden z nejlepších míst na výlet nejen pro občany Polska, ale také Česka. Z něčeho co umíralo, udělalo místo s bohatou faunou a flórou a z malého města udělali dovolenkový ráj uprostřed Polska. Jaworzno mělo nápad, který dovedlo k dokonalosti. Ostatní města nebo vesnice by se měly inspirovat.
Jaworzno je nejvýchodnější město Slezského vojvodství, ležící na hranici s Malopolským vojvodstvím. Již více než deset let jde město svou vlastní cestou. Hi-tech, ekologie, doprava, energetický management. Jaworzno bylo nominováno na „Evropskou cenu za bezpečnost silničního provozu ve městech“, kterou uděluje Evropská komise. Město bylo oceněno za modernizaci silniční infrastruktury tak, aby směřovala ke zvýšení bezpečnosti, efektivní implementaci Vize ZERO a podpoře veřejné dopravy.
Co nesmíš zapomenou navštívit?
Jaworzno ve tmě video
Adresa
Městský úřad
ul. Grunwaldzka 33, 43-600 Jaworzno
Jaworzno mapa
Historie města Jaworzno
Městská práva získalo Jaworzno v roce 1901. Počátky jeho historie však sahají až do přelomu 12. a 13. století. Nejstarší záznamy o osadách: Jaworzno, Ciężkowice, Byczyna a Długoszyn, které jsou dnes městskými částmi, pocházejí z let 1229 – 1243. O něco později se týkají Jelenie (1303), Szczakowa (2. polovina 14. století), a Dąbrowa (16. století). Tyto osady se vyvíjely samostatně v rámci farnosti Jaworzno existující od roku 1335.
Jeho poloha měla pro dějiny této země velký význam. Jaworzno, historicky spojené s Malopolskem, se ve staropolském období nacházelo na hranici tehdejšího polského státu. Podél řeky Czarna Przemsza, na výšině Jelenia, byla hranice, která přetrvala až do roku 1918. Během dělení sousedila oblast dnešního Jaworzna s Pruskem ze západu a Ruskem ze severu. Místo setkání sousedních měst té doby: rakouského Jaworzna, ruského Sosnowce a pruských Mysłowic bylo ve světě známé jako Trojúhelník tří císařů.
Velký význam pro rozvoj obce měla těžba rud existující od raného středověku a později těžba uhlí, která začala v roce 1767 v oblasti Szczakowa. Zvláštním podnětem byla výstavba železniční trati Krakov-Mysłowice, která se v roce 1950 stala majetkem rakouské státní pokladny a dostala název Císařská královská privilegovaná severní dráha císaře Ferdinanda.
Vznik průmyslu rozhodl přivést do Jaworzna osadníky z Čech, Moravy, Rakouska, Uher a nedalekého Pruska. Žila zde i poměrně početná židovská komunita. S rozvojem průmyslu a řemesel rostl počet obyvatel. Moderní město Jaworzno vzniklo v důsledku postupných správních reforem země po roce 1945, při nichž byla sousední města systematicky začleňována do původního organismu. Dnes je Jaworzno rozlohou jedním z největších měst v Polsku a obývá jej téměř 100 000 obyvatel.
Co ještě vidět?
Pokud už se do města Jaworzna a polských malediv vydáte, určitě nezapomeňte navštívit města Katowice a Krakow.
Poznávací zájezdy Polsko

Skvelý Poznávací Zájazd Do Krakowa, Wieliczky A Zakopaného
Krakov, Polsko
23.3.-24.3.2024
Snídaně
3 192 Kč
Doprava: Autobus

2-Dňový Poznávací Zájazd Do Osvienčimu A Krakowa
Krakov, Polsko
25.5.-26.5.2024
Snídaně
3 210 Kč
Doprava: Autobus
Komentáře
Chcete pomoci naplánovat výlet nebo koupit ubytování? Napište mi mail (vita@polske-maledivy.cz) pomůžu Vám.
2 thoughts on “Jaworzno”
Napsat komentář
Před přidáním dotazu se prosím podívejte jestli už nebyl někde v diskuzi zodpovězen, díky.
Do Polska nejezdi přes Polské svátky, informace o tom, kdy jsou najdeš zde.
Dá se do parku jít i se psem?
Zdravím, ano, ale pes musí být na vodítku.