Kostel Wang - dřevěný kostel v Krkonoších
Navštivte norský kostel z 12 století na polské straně Krkonoš.
Kostel Wang
Chystáte se navštívit Polskou stranu Krkonoš? Pak by jste si neměli nechat ujít návštěvu dřevěného kostela Wang. (Hlavním stavebním materiálem je norská borovice, která je nasycená pryskyřicí a je extrémně odolná.) Dřevěný kostel z 12 století se do Polska dostal tak, že byl rozložen a v Polsku znovu složen.
Historie
Dřevěný kostel byl původně postaven v norském městečku Vang u jezera Vangsmjøsen, odkud také pochází jeho dnešní název. V devatenáctém století se kostelík ukázal pro potřeby místního obyvatelstva jako příliš malý. Špatný technický stav a vysoké náklady na renovaci nakonec vedly k rozhodnutí o prodeji chrámu. Na přání pruského krále Fridricha Viléma IV. jej zakoupil Johan Christian Dahl, významný norský malíř tvořící v Drážďanech. Poté, co byly všechny části kostela zdokumentovány, byl chrám rozebrán a převezen do Berlína. Původně měl být umístěn na Pavím ostrově, avšak na prosbu hraběnky Friederiky Karoliny von Reden z Bukowce ho král věnoval Karpaczi. Do Krkonoš kostel dorazil v roce 1842.
Během obnovy byla stavba poněkud upravena. Přibyla kamenná věž, která měla chrám chránit proti krkonošským vichrům. Dne 28. července 1844 proběhlo slavnostní otevření a vysvěcení kostela, který od té doby nepřetržitě slouží evangelíkům z Karpacze a okolí až dodnes.
Na vnějších stěnách chrámu stojí za zmínku bohatá výzdoba. Uvnitř jsou zachovány některé původní dřevěné prvky zhotovené ze skandinávské borovice: čtyři nárožní sloupy, čtyři vnitřní sloupy, dva sloupy u vchodu do kůru a portály. Ty jsou bohatě zdobené květinovými a zvířecími motivy a runovým písmem. Cenným prvkem vnitřního vybavení z 19. století je velký kříž vytesaný z jediného dubového kmene s Kristem z lipového dřeva. Na obou stranách oltáře stojí na podstavcích dva svícny představující labutě jako symbol věrnosti a srdce jako symbol lásky. Svíce na těchto svícnech se rozsvěcují pouze při svatbách a samotný kostel Wang je široko daleko znám jako kostel šťastných manželství.
Na nádvoří kostela se nachází pamětní epitaf s podobiznou v medailonu, věnovaný Friederice Karolině von Reden. Vedle něj je socha znázorňující Lazarovo vzkříšení, kterou zhotovil místní umělec Ryszard Zając. Za ní roste mohutný břečťan, významná přírodní památka Karpacze.
Chrám je obklopen hřbitovem, kde mimo jiné najdeme náhrobky tvůrce wroclawské pantomimy Henryka Tomaszewského a básníka Tadeusze Różewicze.
Parkování
Kostel Wang se nachází v Karpaczi Górny a je jednou z největších atrakcí na úpatí Krkonoš , takže k cíli vás dovede nejen navigace, ale také velké hnědé turistické tabule.
Přímo před chrámem není možné zaparkovat auto. Ve skutečnosti je v celé Karpaczi otázka parkování poměrně problematická kvůli obrovskému počtu turistů navštěvujících krkonošské letovisko. Obecní parkoviště na ul. Guideów Górskich 1, také 600 metrů od chrámu.
Je možné navštívit kostel Wang?
V závislosti na ročním období můžete vstoupit do chrámu Wang v následujících časech:
- od 15. dubna do 31. října od 9:00 do 18:00
- od 1. listopadu do 14. dubna od 9:00 do 17:00
V neděli v 10:00 se v kostele Wang slouží mše. Pokud plánujete návštěvu kostela Wang v sobotu, musíte počítat s tím, že bude pro návštěvníky částečně uzavřen kvůli svatbám.
Vstupenky
- Dospělí – 12 PLN (72 Kč)
- Děti od 6 let – 7 PLN (42 Kč)
- Žáci a studenti do 26 let – 7 PLN (42 Kč)
- Fotografie a záznam – 5 PLN (30 Kč)
- Vstupné pouze na náměstí kolem chrámů – 2 PLN (12 Kč)
Kontakt
PARAFIA EWANGELICKO – AUGSBURSKA WANG
58-540 Karpacz
ul. Na Śnieżkę 8
Kostel Wang
- Oficiální web kostela
- Samotnia
- Divoký vodopád
- Strzecha Akademicka
- Karkonoskie Tajemnice
- Dřevěný kostel Norsko
- Samotnia
- Divoký vodopád
- Strecha Akadamicka
- Karkonoskie Tajemnice
- Hrad Chojnik
- Karpacz
- Mlýnek lásky
Komentáře
Chcete pomoci naplánovat výlet nebo koupit ubytování? Napište mi mail (vita@polske-maledivy.cz) pomůžu Vám.
Před přidáním dotazu se prosím podívejte jestli už nebyl někde v diskuzi zodpovězen, díky.