Osvětim - koncentrační tábor, vstup, ceník, mapa

Osvětim je památník holokaustu připomínajcí zločiny spáchané za druhé světové války v koncentračním a vyhlazovacím táborem Auschwitz-Birkenau.

Osvětim – Auschwitz – Birkenau

Osvětim je historické město ve středním Polsku, známé především díky svému spojení s koncentračním a vyhlazovacím táborem Auschwitz-Birkenau, který se nachází nedaleko města. Toto místo je důležitým památníkem holokaustu a připomíná hrůzy a zločiny spáchané za druhé světové války. Hned na začátek uporňuji, že návštěva muzea se nedoporučuje dětem do 14 let.

vojáci ss

(Táborová posádka SS. Během války posádkou prošlo více než 8 tisíc esesáků.)

Poznávací zájezdy do koncentračního tábora pořádá cestovní kancelář České kormidlo, jedná se o jednodenní zájezdy, cena začíná na 1299 Kč / osobu a v ceně je doprava a vstup. Více informací najdeš zde

Auschwitz-Birkenau byl jedním z největších nacistických koncentračních táborů a místo systematického vyhlazování milionů lidí, převážně Židů, ale také Romů, politických vězňů a dalších. Návštěva tohoto místa je velmi emotivní a dojemné. V areálu tábora můžete vidět dochované budovy, vězeňské bloky, krematoria a další struktury, které poskytují přehled o krutosti a utrpení, které zde probíhalo.

(Židé z Maďarska na příjezdové rampě. V pozadí viditelné budovy plynových komor a krematorií.)

Existuje také Muzeum a památník Auschwitz-Birkenau, které slouží jako místo uctění obětí a jako výukové zařízení. Muzeum obsahuje expozice, dokumenty, fotografie a další materiály, které představují historii tábora a zachycují hrozné události, které se zde odehrávaly.

Ubytování poblíž Osvětimi

 

Při návštěvě Osvětimi je důležité respektovat a ctít památku obětí a zachovávat patřičnou úctu k místu. Návštěva může být emočně náročná, proto je vhodné se připravit na silné dojmy a zvažovat doprovod průvodce nebo skupinovou exkurzi, která vám poskytne relevantní informace a kontext.

(v květnu a červnu 1944 nacisté deportovali do auschwitz téměř 440 000 židů. v této době němečtí fotografové udělali cca 200 fotografií, na kterých jsou viditelné selekce nově přivezených do tábora, skupiny lidí jdoucích do plynových komor nebo čekajících na smrt a taktéž třídění majetku zavražděných.)

Tip z komentářů: Pokud sháníte vstupenky s českým průvodcem a nejsou online, zkuste přijít brzo ráno a zakoupit přímo na pokladně.

Osvětim však není jen spojeno s koncentračním táborem. Je to také historické město s bohatou minulostí, které nabízí další zajímavosti, jako jsou starobylé kostely, památníky a muzea, které vypovídají o regionální historii a kultuře.

(Kromě Židů, Poláků, Romů a sovětských válečných zajatců nacisté deportovali do tábora nejméně: 7 tisíc Čechů, 6 tisíc Bělorusů, 4 tisíce Francouzů, 2,5 tisíce Němců a Rakušanů, 1,5 tisíce Rusů, 800 Slovinců, 600 Ukrajinců; v menším počtu (několik až několik set osob) byli umístěni v táboře občané téměř všech evropských států)

Je důležité si uvědomit citlivost a závažnost tématu, kterým se Osvětim zabývá. Návštěva památníku Auschwitz-Birkenau může pomoci posílit povědomí o hrůzách holokaustu a podnítit hluboké zamyšlení nad lidskou povahou, historií a důležitostí učení se z minulosti, aby se takové hrůzy nikdy neopakovaly.

Délka prohlídky

Délka pobytu v muzeu závisí na individuálním zájmu návštěvníků, ale minimální čas nezbytný k seznámení se s expozicemi v areálu obou částí muzea činí cca 3,5 hodiny. v případě prohlídky s průvodcem je možno vybrat standardní prohlídku (kolem 3,5 hodiny), studijní prohlídku (kolem 6 hodin) nebo prohlídku dvoudenní.

Vstup

 Jazyk, kategória Cena
 Cizí jazyk – dospělý   85 PLN (cca. 446 CZK)  
 Cizí jazyk – student do 26 let   75 PLN (cca. 394 CZK)  
 Polský jazyk – dospělý    75 PLN (cca. 394 CZK)  
 Polský jazyk – student do 26 let   65 PLN (cca. 341 CZK)  
 Vstup bez průvodce (mimo 10-15 hod)   zdarma  
  • výklady jsou v polštině, angličtině, němčině, francouzštině, italštině a španělštině (v češtině jen o prázdninách)
  • bez průvodce je možné navštívit tábor bezplatně, avšak v době od 10:00 hod do 15:00 je možný pouze placený vstup s průvodcem
  • individuální návštěvy jsou v červenci a srpnu i v češtině (10:15 hod a 14:15 hod) a ve slovenštině (9:45 hod a 13:45 hod)

Prohlídky v češtině

Prohlídky s česky mluvícím průvodcem je třeba rezervovat hodně dopředu, o prázdninách je většina lístků online vyprodána již 2-3 měsíce před letními prázdninami. Pokud lístky online nejsou, máte dvě možnosti: Ráno přijít hned kolem osmé a na vstupenky se poptat na kase (za tip díky paní Lence) a nebo koupit zájezd přes cestovku, která má většinou vlastního průvodce nebo má lístky nakoupené s předstihem.

Zkusit můžete třeba slevomat, do vyhledávání na slevomat.cz napište Osvětim.

Otvírací hodiny

 Měsíc v roce            Otevírací doba      
 leden   7.30 až 15.00 hod  
 únor   7.30 až 16.00 hod  
 březen   7.30 až 17.00 hod  
 duben   7.30 až 18.00 hod  
 květen   7.30 až 18.00 hod  
 červen   7.30 až 19.00 hod  
 červenec   7.30 až 19.00 hod  
 srpen   7.30 až 19.00 hod  
 září   7.30 až 18.00 hod  
 říjen   7.30 až 17.00 hod  
 listopad   7.30 až 15.00 hod  
 prosinec   7.30 až 14.00 hod  
  • konec otevíracích hodin představuje poslední možný vstup do muzea. V muzeu můžete zůstat maximálně 90 minut po posledním vstupu. Například v červenci do 20:30 hod.
  • koncentrační tábor v Osvětimi je otevřen během celého roku sedm dní v týdnu. Můžete ho navštívit během zimní i letní sezóny. Pro veřejnost je tábor zavřený 1.1.2023, 25.12.2023, na Velikonoční neděli a během oficiálních státních návštěv a ceremonií.
  • informace o bývalých vězních, Archiv, Sbírkové oddělení, knihovna, správa Muzea a jiná oddělení jsou otevřeny (kromě svátečních dnů) denně od pondělí do pátku od 7:00 do 15:00.

Judenrampe

Judenrampe“ byla železniční rampa, která se nacházela v blízkosti nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz II-Birkenau během druhé světové války. Sloužila jako hlavní bod příjezdu pro židovské transporty z celé Evropy, kteří byli deportováni do tábora.

Rampa se nachází mezi obcemi Auschwitz (Oświęcim) a Birkenau (Brzezinka) v Polsku. Sloužila jako místo, kde byli nově příchozí vězni vykládáni z vlaků a poté podrobováni selekci. Lékaři SS rozhodovali, kdo z vězňů bude okamžitě poslán do plynových komor a kdo bude poslán na nucené práce. Většina starších lidí, dětí, žen a lidí s postižením byla obvykle poslána přímo do plynových komor. Ostatní byli posláni na práci v táboře nebo na jiná místa.

Judenrampe je jedním z mnoha míst, která symbolizují krutost a systematičnost nacistického holocaustu. Miliony lidí, zejména Židů, ale také Romů, Poláků, sovětských válečných zajatců a dalších, prošly touto rampou na své cestě k smrti.

Dnes je Judenrampe součástí památníku a muzea Auschwitz-Birkenau, které připomíná oběti holocaustu a slouží jako vzdělávací centrum.

Osvětim – mapa a adresa

Więźniów Oświęcimia 55, 32-600 Oświęcim, Polska

Cestou do Osvětimi můžeš navštívit polské Maledivy, které se nachází ve městě Jaworzno jen 28km od Osvětimi nebo města Katowice. Ubytovat se můžeš ve městě Kraków a druhý den navštívit Solný důl Wieliczka, fabriku Oskara Schindlera, židovskou čtvrť Kazimierz nebo Sukiennice (Krakovskou tržnici)

Co dalšího navštívit?

Kromě míst, jež se nacházejí v areálu Památného místa, je patřičné nezapomínat na 4 důležitá místa, která se nacházejí v určité vzdálenosti od bývalých táborů:

  • místo, na kterém se nacházela prvníplynová komora v Birkenau – tzv. Červený domek (vzdálené několiksetmetrů od severní hranice Birkenau);
  • místo, na kterém se nacházela druhá plynová komora v Birkenau – tzv. Bílýdomek (vzdálené několik set metrů od západní hranice Birkenau);
  • železniční vlečka (tzv. Judenrampe), na kterou byly přiváženy transporty Židů, Poláků a Romů deportovaných do tábora (nacházející se mezi Auschwitz I a Birkenau, kolem 1,5 km od táborů)
  • masový hrob vězňů, kteří zahynuli těsně před a ihned po osvobození Auschwitz.

Doporučuji nakoupit tištěnou příručku

Před zahájením prohlídky je možno koupit tištěného průvodce ve více než deseti jazycích, popisujícího stručně muzejní objekty a expozice a také obsahujícího orientační mapky areálu Auschwitz a Birkenau se zaznačenou prohlídkovou trasou.

Film

Před prohlídkou nebo po prohlídce je možné shlédnout 15-minutový dokumentární film (je nutno koupit vstupenky), který je fragmentem filmového materiálu natočeného kameramanem Rudé armády po osvobození tábora. Film ukazuje osvobození tábora sovětskými vojáky, zachráněné vězně a nalezené v táboře důkazy zde spáchaných zločinů.

Rezervace prohlídky online

Rezervovat můžete online na této stránce https://visit.auschwitz.org/ (Poze angličtina, polština)

  1. V prvním kroku vybíráte jestli jste skupina nebo jdete samostatně (Visit for individuals).
  2. Nahoře v kalendáři šipkou posouváte termíny (July 2024 – červenec)
  3. Vyberete datum návštěvy. Například 18. července a potvrdíte, že nejste robot (zaškrtnout a dát send).
  4. A v tabulce vidíme, že v úterý už je jen jedna prohlídka v českém jazyce, vybereme ji.
  5. Poté zadáváte počet návštěvníků.
  6. Následuje země odkud jste a jména návštěvníků.
  7. Pak přichází na řadu výběr nákupu s registrací nebo bez. Stačí, když dáte bez registrace (Buy without signing up) V dalším kroku vyplníte údaje kupujícího a zaplatíte.

Všem doporučuji před návštěvou projít si toto pdf se základními informacemi o tomto táboře hrůzy plých nacistických zvěrstev.

Auschwitz II – Birkenau

Auschwitz II – Birkenau byl druhým táborem komplexu Auschwitz a nacházel se nedaleko původního tábora Auschwitz I. Birkenau byl založen v říjnu 1941 a rychle se stal největším a nejvýznamnějším vyhlazovacím táborem nacistického Německa.

Auschwitz II – Birkenau byl navržen s cílem zpracovat obrovské množství vězňů. Tábor byl rozdělen do několika sekcí, včetně mužských, ženských a rodinných sekcí, a byl vybaven obrovskými plynovými komorami a krematorii, které byly schopny zavraždit a zpopelnit tisíce lidí denně.

Podmínky v Birkenau byly nelidské. Vězni byli nuceni žít v přeplněných dřevěných barácích, trpěli hladem, nemocemi a brutálním zacházením. Mnoho z nich zemřelo na následky vyčerpání, podvýživy, nemocí nebo byli přímo zavražděni.

Birkenau se stal hlavním místem pro masové vraždění Židů v rámci nacistické „konečné řešení židovské otázky“. Vězni byli po příjezdu podrobeni selekci; ti, kteří byli považováni za neschopné práce, byli okamžitě posíláni do plynových komor. Ti, kteří přežili selekci, byli podrobeni otrocké práci za nelidských podmínek.

Navzdory děsivým podmínkám došlo v Birkenau k několika povstáním. Nejznámější se odehrálo 7. října 1944, kdy členové Sonderkommanda – vězňů přinucených pracovat v plynových komorách – vyhodili jedno z krematorií do povětří. Povstání bylo rychle potlačeno a mnoho vězňů bylo zabito.

Tábor byl osvobozen sovětskou armádou 27. ledna 1945. Osvoboditelé našli přibližně 7 000 přeživších vězňů. Celkově prošlo komplexem Auschwitz více než 1,3 milionu lidí, z nichž přibližně 1,1 milionu bylo zavražděno, většinou v Birkenau.

Další koncentrační tábory

Dachau

Dachau byl prvním nacistickým koncentračním táborem, který byl zřízen v Německu. Byl založen 22. března 1933 nedaleko města Dachau v Bavorsku. Původně byl určen pro politické vězně, ale postupně se stal místem pro věznění Židů, Romů, homosexuálů, svědků Jehovových a dalších skupin. V táboře bylo uvězněno přibližně 200 000 lidí, z nichž zhruba 41 500 bylo zavražděno. Dachau se také stal modelovým táborem, podle kterého byly koncipovány další tábory.

Buchenwald

Koncentrační tábor Buchenwald byl založen v roce 1937 nedaleko Výmaru v Německu. Tento tábor byl jedním z největších na německé půdě a internoval širokou škálu vězňů včetně politických odpůrců, Židů, Romů, homosexuálů a dalších. Během svého provozu prošlo táborem více než 250 000 lidí a odhaduje se, že zde zemřelo přibližně 56 000 vězňů v důsledku podmínek, experimentů, poprav a nemocí.

Treblinka

Treblinka byl jedním z nacistických vyhlazovacích táborů, který byl zřízen v rámci Operace Reinhard na území okupovaného Polska. Tábor byl založen v červenci 1942 a fungoval do října 1943. Během této doby bylo v Treblince zavražděno přibližně 870 000 až 925 000 Židů, většinou z Polska. Vězni byli téměř okamžitě po příjezdu posíláni do plynových komor. Treblinka byla jedním z nejefektivnějších táborů smrti nacistického režimu.

Sobibor

Sobibor byl další vyhlazovací tábor, který byl součástí Operace Reinhard. Nacházel se v jihovýchodním Polsku a fungoval od května 1942 do října 1943. Odhaduje se, že v Sobiboru bylo zavražděno mezi 170 000 až 250 000 Židů. Tábor byl také místem jednoho z nejznámějších povstání vězňů, ke kterému došlo v říjnu 1943. Po tomto povstání byl tábor zničen nacisty.

Bergen-Belsen

Bergen-Belsen byl koncentrační tábor v Dolním Sasku v Německu, původně založený jako zajatecký tábor pro válečné zajatce. V roce 1943 byl přeměněn na koncentrační tábor a stal se známým jako místo, kde zemřela Anne Franková a její sestra Margot. Během svého provozu zemřelo v Bergen-Belsenu více než 50 000 vězňů na nemoci, podvýživu a brutální zacházení. Tábor byl osvobozen britskými jednotkami v dubnu 1945.

Majdanek

Majdanek, původně označovaný jako KZ Lublin, byl nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor v Lublinu, Polsko. Zřízen byl v říjnu 1941 a fungoval do července 1944. Tábor byl určen k likvidaci Židů, ale také politických vězňů a dalších nepřátel nacistického režimu. Odhaduje se, že zde bylo zavražděno přibližně 78 000 až 235 000 lidí.

Josef Mengele v Osvětimi

Josef Mengele, často nazývaný „Andělem smrti,“ byl německý důstojník SS a lékař, který je nechvalně známý svými nelidskými lékařskými experimenty v koncentračním táboře Auschwitz během druhé světové války. Narodil se 16. března 1911 v Günzburgu v Německu. Mengele získal doktorát v medicíně a antropologii a před válkou pracoval jako lékař.

Během svého působení v Auschwitz prováděl Mengele kruté a neetické experimenty na vězních, včetně dětí, zejména dvojčatech. Tyto experimenty často vedly k trvalému poškození zdraví nebo smrti obětí. Po válce se mu podařilo uprchnout do Jižní Ameriky, kde se skrýval až do své smrti v roce 1979. Mengele nikdy nebyl za své válečné zločiny postaven před soud.

Arbeit macht frei

Arbeit macht frei

Arbeit macht frei“ je německá fráze, která znamená „Práce osvobozuje“. Tento nápis byl umístěn nad vstupními branami několika nacistických koncentračních táborů, včetně Auschwitz I. Fráze měla podle nacistů naznačovat, že tvrdá práce může vést k duchovnímu osvobození a vykoupení. Ve skutečnosti to bylo cynické a kruté heslo, protože v těchto táborech byli vězni nuceni k těžké a často smrtící práci za nelidských podmínek, bez naděje na svobodu nebo zlepšení svého postavení.

Podobné nápisy byly i v dalších táborech, jako například v Dachau a Gross-Rosen.

Fráze „Arbeit macht frei“ byla původně použita jako slogan v 19. století v kontextu reformy pracovních kolonií, které měly pomoci lidem bez práce. Nacisté tuto frázi převzali a dali jí zcela nový, zlověstný význam.

Nápis byl navržen vězněm Janem Liwaczem, polským kovotepcem, který byl nucen pracovat v kovodílně v Auschwitz. V roce 2009 byl originální nápis ukraden a později nalezen poškozený. Nyní je původní nápis uchováván v muzeu a na bráně je replika.

Po válce se „Arbeit macht frei“ stal jedním z nejznámějších symbolů holocaustu a hrůz nacistických koncentračních táborů. Je často citován a připomínán v literatuře, filmech a muzeích jako memento mori pro budoucí generace.

Zajímavosti

Největší koncentrační tábor: Auschwitz byl největším koncentračním táborem nejen v Polsku, ale i na celém světě.

Budování a opuštění tábora: Tábor Auschwitz začal vznikat na příkaz Heinricha Himmlera 27. dubna 1940. Němci ho opustili 17. ledna 1945, když se k němu blížila sovětská Rudá armáda.

Kanibalismus v táboře: V táboře docházelo k případům kanibalismu. Vězni byli tak hladoví, že se neváhali uchýlit k pojídání mrtvých spoluvězňů.

Svědectví o jídle: Jeden z přeživších tábora vypověděl, že jídlo bylo podáváno pouze jednou denně a skládalo se vždy ze stejné řídké polévky s hráškem.

Židovské oběti: Až 90 % lidí, kteří v táboře zahynuli, byli Židé.

Krádež nápisu: Slavný nápis „Arbeit macht frei“ nad vstupní branou tábora byl ukraden 18. prosince 2009. Zloděje se nakonec podařilo vypátrat.

Osvětim

  • Osvětim vstup
  • Auschwitz
  • Osvětim koncentrační tábor
  • osvětim – koncentrační tábor otevírací doba
  • Osvětim pravidla
  • Osvětim Oficiální stránky
  • Koncentrační tábor Osvětim prohlídka
  • Osvětim vlasy
  • Památník Terezín – Malá pevnost / bývalá věznice gestapa
  • Březinka
  • Koncentrační tábor Auschwitz
Booking.com

Komentáře

Chcete pomoci naplánovat výlet nebo koupit ubytování? Napište mi mail (vita@polske-maledivy.cz) pomůžu Vám.

52 komentářů k článku “Osvětim

  1. Pavla napsal(a):

    Dobrý den může se do areálu na invalidním vozíku děkuji za odpověď a přeji hezký den: Pavla

    • Víťa napsal(a):

      Dobrý den, ano můžete.

  2. Pavla napsal(a):

    Dobrý den, mohou do areálu i domácí mazlíčci konkrétně pejsek děkuji za odpověď a přeji hezký den. Pavla

    • Víťa napsal(a):

      Dobrý den. Nemůže.

  3. Zdeněk napsal(a):

    Dobrý večer, chtěl bych se zeptat zda jde zaplatit za parkování u tábora a v nejbližším okolí kartou České Spořitelny (běžný účet) anebo si musím přivézt nějaký obnos zlotých případně eur? Děkuji za odpověď. Zdeněk.

    • Víťa napsal(a):

      Dobrý den, kartou můžete platit skoro všude. Ale pár drobných v kapse se hodí vždy.

  4. Lucie Kratochvílová napsal(a):

    Dobrý den,
    můžu tam platit kartou případně eury?
    Děkuji

    • Víťa napsal(a):

      Kartou platit můžete.

  5. Hana Jirsová napsal(a):

    Dobrý den, na konec září plánujeme návštěvu. Termínu bez průvodce jsou na náš termín možné až nejdříve v 17:00. Pokud jsem to ale dobře pochopila z dřívějších komentářů, tak si rezervaci nemusíme dělat, ale musíme přijít před 10:00 a navíc jsou tyto vstupy zadarmo. Co mi ale není jasné, co mám dělat u vstupu? Jít rovnou (jako že mě pustí jen tak) nebo vyčkat si frontu na vstupenku? Prosím o radu. Děkuji.

    • Víťa napsal(a):

      Bez průvodce můžete jít do 10:00 a poté až po 15:00. Doporučuji spíše ráno třeba hned na 7:30 do 10:00

  6. Žaneta napsal(a):

    Dobrý den,

    když si zaplatím prohlídku s průvodcem. Vezme nás do obou táborů? Je to na 3,5 hodiny. Nebo se musí do každého zvlášť a zaplatit si vstupy jak v I tak v II ?

    Díky

    • Víťa napsal(a):

      V ceně je prohlídka bývalých táborů Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau a zapůjčení sluchátek + průvodce nebo spíše pedagog, který Vás nejen provádí, ale i odpovídá na dotazy.

  7. Petra Dostálková napsal(a):

    Dobrý den. Na jakých stránkách prosím objednat prohlídku pro 2 dospělé osoby a 1 dítě 16 let v češtině na 24.8.2024?

    Děkuji za odpověď

    • Víťa napsal(a):

      Online rezervace se dělají na https://visit.auschwitz.org/ Prohlídku už jsou ale většinou vyprodány, zkuste se ráno zeptat na kase.

  8. Standa napsal(a):

    Dobrý den rad bych si prošel areal bez průvodce musím i tak na pokladnu jsem tu v čase 12:00 na pokladnu je fronta

    • Víťa napsal(a):

      Bez průvodce nemusíte na pokladnu, klidně se po areálu procházejte

  9. Michal Taška napsal(a):

    dobrý den,je nutná rezervace pro 2,když chceme jít po 15.hodině,bez průvodce

    • Víťa napsal(a):

      Nemusíte

  10. Jakub napsal(a):

    Dobrý den, měl bych dotaz. Pokud přijedu na návštěvu a nechci si platit průvodce, protože polskému bych stejně nerozuměl. Je možnost si nějakým způsobem zarezervovat vstup bez průvodce? Vím že je od 10-15h zdarma, ale předpokládám že i tak je nějakým způsobem regulovaný. A chápu také správně to, že pokud vstoupím do areálu třeba v 9:15 tak tam mohu být třeba do 12:00 zdarma?

    • Víťa napsal(a):

      V Osvětimi můžete si myslím být jak dlouho chcete i když nemáte zaplaceno, jen nesmíte překážet lidem kteří mají zaplacenou prohlídku a samozřejmě se k nim vměšovat. Pokud chcete v sezóně a nesehnal jste českého průvodce doporučuji přijít ráno co nejdříve, protože lidí je opravdu hodně.

  11. Novák napsal(a):

    Dobrý den, poradil by mi někdo s objednávkou vstupného? Pokud vyberu individuální objednávku, tak je první volný termín s CZ průvodcem až 20.08.2024 14:15. Pokud vyberu skupinové vstupné, tak když zvolím jazyk češtinu, tak mi to nabídne jakákoliv čas v jakýkoliv den, což je, ale asi dle informacích na těchto stránkách nesmysl? Objednávku jsem nedokončil, takže je možné, že se objeví nějaká chyba až v dalším průběhu, ale zatím to chápu, tak, že si mohu vybrat jakýkoliv den a hodinu? Děkuji Novák

    • Víťa napsal(a):

      Něco děláte špatně, u skupinového vstupného musíte být registrován, to jste? S českým průvodcem je 20.8.2024 jen jeden volný lístek.Zkusil bych jak psala paní přijít ráno dříve a zeptat se na lístky přímo na kase.

  12. Lenka napsal(a):

    Dobrý den, jestli to někomu pomůže, byli jsme na prohlídce dnes. 29.7.2024. Lístky jsme koupené online neměli. Přišli jsme v 8:00 ráno a ještě měli 31 volných lístků na prohlídku v 10:15 s česky mluvící průvodkyní.

    Tak pokud nemáte lístky, tak jedině zkusit brzy ráno jestli nějaké ještě volné nemají.

    • Víťa napsal(a):

      Díky moc za informace 🙂

  13. Radek Bystroń napsal(a):

    Dobrý den,
    jestli tomu rozumím tak když dojedu ráno v 7.30 na bezplatnou prohlídku třeba zítra, tak mi lístek dají i když na online rezervaci je vše vyprodáno. Děkuji

    • Víťa napsal(a):

      Dobrý den, nepotřebujete lístek, prohlídka bez průvodce je zdarma. U placených prohlídek, jde spíše o to, že prohlídek s českým průvodcem je prostě málo a jsou hned pryč, tak pokud chcete s průvodcem je aktuálně jediná možnost, koupit zájezd přes nějakou ck, kde průvodce dostanete v ceně.

  14. Ludmila napsal(a):

    Prosím a brožuru a shlédnutí filmů se platí při vstupu? Chceme jet bez průvodce.

    • Víťa napsal(a):

      Ano u vstupu.

  15. David kořený napsal(a):

    Dobrý den chceme navštívit Osvětim. Jedeme vlastním autem.da se tam koupit lístek přes kartu ?dekuji

    • Víťa napsal(a):

      Dobrý den, ano dá, ale placené prohlídky jsou skoro vyprodané, doporučil bych přijet dříve a projít si to aspoň na vlastní pěst.

  16. Renata napsal(a):

    Dobry den , kde je idealni zacinat prohlidkou v Osvetimi pak projit mesto okolo nadrazi do Brezinky ?
    vstupenky mam zakoupene na 14.8.2024 ve 14:15 v cestine – nevim jestli to je s průvodcem a nebo s nejakym ceskym plankem nevycetla jsem to s tech stranek – neporadite mi ?
    Dekuji

    • Víťa napsal(a):

      Dobrý den, pokud máte prohlídku zaplacenou, tak je to s průvodcem. Takže na kase Vám řeknou co a jak.

  17. Roman napsal(a):

    Dobrý den,jde do obou taboru jak II. Tak I. Bez průvodce individualne? A před kolikatou hodinou ráno tam musime byt?

    • Víťa napsal(a):

      Aktuálně je v Auschwitz II-Birkenau výluka, ale která část je uzavřená to netuším. Individuálně můžete, nejlépe hned po otevření. Teď je sezóna a vstupné skoro všechno vyprodáno.

  18. Tomáš napsal(a):

    Dobrý den, rád bych navštívil památník na začátku srpna, nicméně na stránkách už není k dispozici rezervace lístku bez průvodce. Mohu ve zvolený den přijet k památníku po 15:00 a dostat se k prohlídce. Nebo se může stát, že nebudu k prohlídce puštěn?

    • Víťa napsal(a):

      Komentovanou prohlídku musíte mít zaplacenou, projít sám můžete, doporučuji přijít už na 7:30

  19. Roman Tesař napsal(a):

    Dobrý den,jedem do Osvětimi 24.7. koukal sem ze český průvodce uz není možný. kdyz tedy pujdeme individualne ve dvou lidech bez pruvodce tak musime do 10:00 i opustit prostor nebo do 10:00 vstoupit do arealu? Dekuji

    • Víťa napsal(a):

      Určitě běžte co nejdříve.

  20. Vladimír Maryška napsal(a):

    Dobrý den,chci navštívit památník zač.srpna. Nechci průvodce,a individuálně lze jen od 15:00 zdarma. Je nutná i tak rezervace a když tak, jakým způsobem lze rezervaci provést?
    Děkuji za info. V.M.

    • Víťa napsal(a):

      Dobrý den, před 10:00 a po 15:00 je vstup zdarma a rezervace prohlídky není potřeba.

  21. Jiří Dražil napsal(a):

    Je možno 17.7. 2024 zarezervovat prohl. v českém/slovenském jazyce?

    • Víťa napsal(a):

      Prohlídky v Českém jazyce jsou už vyprodány na celé prádzniny, o prohlídky je velký zájem proto doporučuji nakupovat s předstihem. Jediná možnost je zájezd s ck, kde máte průvodce v ceně.

  22. Lenka napsal(a):

    Dobrý den,
    mohla bych se prosím zeptat, zda je možný vstup se psem na komentovanou prohlídku. Případně jej nechat uvázaného někde u vstupu.
    Předem moc děkuji

    • Víťa napsal(a):

      To opravdu nemůžete. Jediný pes, který může do Osvětimi vstoupit je vodící pes pro slepce.

  23. Lumír Šiška napsal(a):

    Dobrý den, můžeme přijet na prohlídku bez průvodce v pondělí 15.7.2024?

    • Víťa napsal(a):

      Můžete

  24. Pavlína napsal(a):

    Musím si zarezervovat bezplatný vstup, nebo stačí při příjezdu?
    Děkuji

    • Víťa napsal(a):

      Stačí při příjezdu, jediný výhoda nákupu online je, že nemusíte stát v řadě na lístky. Což se Vám o prázdninách rozhodně může stát.

  25. Lenka Žižková napsal(a):

    Dobrý den , chtěla jsem se zeptat ohledně návštěvy . když budeme chtít český jazyk ohledně průvodce tak to půjde nebo tam český jazyk nejde ? děkuji

    • Víťa napsal(a):

      Dobrý den, bohužel prohlídky v českém jazyce už jsou na prázdniny skoro vyprodány. Jediná možnost je zájezd autobusem s průvodcem. Nabídky třeba zde

  26. Radim napsal(a):

    Dobrý den je možno zakoupit i navštívit jen jednu část muzea, vyhlazovácí tábor v poli birkenau s příjezdovou vlečkou k rampě? děkuji.

    • Víťa napsal(a):

      Dobrý den, rampa se nenechází přímo v Osvětimi, ale je mezi tábory Auschwitz I a Auschwitz II – Birkenau asi kilometr na jih od nádraží v Osvětimi. Mapa zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Před přidáním dotazu se prosím podívejte jestli už nebyl někde v diskuzi zodpovězen, díky.

Volné ubytování u Baltského moře

Diune Hotel & Resort By Zdrojowa

Diune Hotel & Resort By Zdrojowa

Baltské moře, Polsko
22.9.-25.9.2024
Snídaně
🔥7 480 Kč


Erholungshaus Borgata

Erholungshaus Borgata

Baltské moře, Polsko
23.9.-28.9.2024
Snídaně
🔥7 270 Kč


Grand Laola

Grand Laola

Baltské moře, Polsko
28.9.-5.10.2024
Polopenze
🔥13 370 Kč


Wodnik

Wodnik

Baltské moře, Polsko
16.10.-18.10.2024
Snídaně
🔥2 740 Kč


Baginscy Spa

Baginscy Spa

Baltské moře, Polsko
16.10.-19.10.2024
Plná penze
🔥5 609 Kč


Rezydencja Korab

Rezydencja Korab

Baltské moře, Polsko
2.11.-3.11.2024
Polopenze
🔥1 185 Kč


Další tipy na výlet

Nejnovější komentáře

Další tipy na výlety

Wrocław (Vratislava) – co vidět?

Wrocław (Vratislava) – co vidět?

Co vše vidět ve Wroclavi? Zkuste najít všechny trpaslíky, dát si oběd na rynku a odpoledne se projděte po zoo.

Western Camp Resort

Western Camp Resort

Western Camp Resort je stylizovaný do klasické westernové vesnice z amerického divokého západu.

Romantická noc pro dva s vířivkou

Romantická noc pro dva s vířivkou

Romantická noc pro dva s vířivkou – procházka, večeře na terase, odpočinek v jacuzzi s šampaňským? Tohle zažiješ na polských Maledivách.

Zoo Wroclav (Vratislava) – Afrykarium

Zoo Wroclav (Vratislava) – Afrykarium

Zoo Wroclav – Zoo je skvěle udržovaná a nabízí nespočet možností, jak strávit den v příjemném prostředí. Otvírací doba, vstupenky, ceník zde.

Chocholowskie termy

Chocholowskie termy

Chocholowskie Termy jsou ideálním místem pro relaxační a zábavný den plný vodních radovánek a wellness zážitků, ať už plánujete rodinný výlet nebo romantický pobyt pro dva.

Aquapark a termy Zakopane (Termy Zakopiańskie)

Aquapark a termy Zakopane (Termy Zakopiańskie)

Aquapark Zakopane je skvělým místem pro celodenní výlet plný zábavy, relaxace a nezapomenutelných zážitků pro celou rodinu.

Olza – zahradnictví i koupaliště s písčitou pláží

Olza – zahradnictví i koupaliště s písčitou pláží

Polská vesnice Olza není v hledáčku čechů jen kvůli jeho hojně navštěvovanému zahradnictví, ale má také koupaliště s písčitou pláží a stejnojmenným názvem.

Pustynia Błędowska – Polská Sahara (Bledowská poušť)

Pustynia Błędowska – Polská Sahara (Bledowská poušť)

Pustynia Błędowska je největší oblast pohyblivých písků v Polsku, která se nachází na hranici Slezské vrchoviny a Olkuszské pahorkatiny. Poušť má 32km²!

Polské Maledivy - Park Gródek

Nejnovější komentáře

Navštivte také

Polské Maledivy (Polskie Malediwy) vs Maledivy pro Vás píše Víťa (vita@polske-maledivy.cz). Super last minute wyjazd jutro // Webdesign: Poradnyweb.cz